Сдружение на творците с увреждания в България /СТУБ/ е създадено през 2017 година. Основната му кауза е да се съберат повече хора в него, които се занимават с изкуство и така да ги социализираме и да разнообразяваме тяхното ежедневие, тъй като те живеят в изолация“. Това каза в предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“ Десислава Караиванова, съосновател на сдружението. Чрез изкуството искаме да спомогнем да се намали дискриминацията на тези хора. Защото изкуството е точката на претопяване на различията между хората, поясни Караиванова. Според нея е важно да имаш воля и вдъхновенията и да си кажеш "аз мога".

По думите й засега в сдружението не членуват голям брой хора с увреждания - най-много са незрящите, има и хора с ментални проблеми, и с физически увреждания, някои от тях са тежко обездвижени и не излизат въобще от вкъщи.

"Нашата дейност е свързана най-вече с проекти, тъй като всичко е обвързано със средства. Изпълнили сме три проекта от 2020 година насам", добави Караиванова и обясни за един от тях, който е заснемане на видеоклипове от незрящи, което става с интересни утвърдени техники. 

"Хората се чудят как един човек, който е напълно сляп може да снима. Но когато човек е изгубил едно сетиво, той развива по-силно другите си сетива. Например, той излиза навън и усеща откъде грее слънцето и фотоапарата си натам и иска да снима. Той чува звуците на птичките и насочва натам камерата, за да ги заснеме. Ако има модел с камбанка и се движи, това се чува от незрящия и той отива натам и снима. Всички други сетива са в действие, мозъкът ни може всичко, стига да не се отказваме. Търсейки, винаги ще намерим начин", изтъкна Караиванова.

Тя съобщи, че тяхната последна идея е да се създаде кастинг агенция за хора с увреждания. Целта е всички желаещи от тези хора да имат нещо постоянно като работа и доход, да участват във филми и реклами и да реализират себе си. 

"Получихме няколко отказа за финансиране, но ни есме упорити и ще продължим да търсим начин", обясни Караиванова.