След 100 години борба за право да учат, работят, гласуват и участват в избори, все още има какво да желаят жените, това стана ясно от думите на Десислава Димитрова в коментар по повод готвеното за утре, 8-и март, феминистко шествие под наслова "Нито една повече", в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус".

"Осми март е международен празник на жената, но е и ден, в който отбелязваме политическите, икономическите и културните постижения на жените, както в България, така и в целия свят. Именно на тези жени, благодарение на които ние имаме право да учи, да работим, да гласуваме, както и да участваме в избори", каза Димитрова.

Тя припомни, че 8-и март обединява феминисткото движение вече над 100 години и е повод за политически разговори, защото макар и  да са постигнати много неща по отношение на равнопоставеността на половете, има още какво да се желае.

"Затова ние  излизаме на 8-ми март всяка година вече няколко години. Ще има шествия и в Добрич, което се провежда за 4-ти път. Шествието в София започва от пилоните на НДК, в 19:00 часа. Ще има представители на различни организации и на различни маргинализирани групи", уточни Димитрова.

На участничките в шествието ще има бъде дадена думата, за да споделят своите опит и работа. Шествието ще премине през център на София и ще завърши на площад "Народно събрание".

По повод все още съществуващите различия в заплащането на труда на жената и мъжа, Димитрова каза:

"Според изследвания, жената взима почти 13% по-малко от своите колеги мъже на същата позиция.  Освен това нископлатеният труд е женският - в шивашката индустрия, образованието, всички тези уж "женски" професии. Да не забравяме че жената полага и един друг труд, който се нарича "домакински труд", който я поставя в ситуация на това тя да работи двойна смяна. А домакинският труд не е признат в България като реален труд, както и грижовническият труд - обикновено жените се грижат за децата, за свои болни близки, за по-възрастни хора и това ги поставя в ситуация, в която те не получават заплащане на този труд".

Димитрова добави, че за съжаление феминисткото движение не се е преборило с това, но и затова се събират и се опитват да дават гласност на тези проблеми, защото именно с гласността и образоването на хората, че тези неща се случват, като общество ще започнем да вървим в правилната посока.