Значението на 8 март не се е променило твърде много през годините. Ние от Български фонд за жените всяка година в началото на месеца, както и на самия 8 март, напомняме, че това преди всичко е ден за международна съпротива, за солидарност с всички жени, за протест и шествия. Това е ден, в който ние, жените, се събираме една с друга, излизаме по улиците и продължаваме да напомняме за всички битки, които предстои да бъдат извоювани. Това каза в интервю за предаването "Нюзрузм“ по Радио "Фокус“ Рая Раева, директор "Кампании и комуникации“ в Български фонд за жените.

"Не бива да отричаме, че е постигнато много от поколенията преди нас, но все още има много какво да бъде извоювано. Затова 8 март за мен и за моите колеги преди всичко продължава да е ден на протест“, коментира тя.

"Когато извоюваме някаква победа, все още почти винаги се връщаме крачка назад. Това се вижда много ярко в момента и в политическата обстановка по целия свят. За жалост, отново имаме надигане на крайнодесни движения както в Европа, така и в САЩ, така и на Изток от нас. В тази ситуация е много трудно да се отстояват права и да се борим за тях ежедневно. Не бива да забравяме обаче, че правата, които имаме, не са даденост и много бързо могат да бъдат отнети, ако не се борим и не настояваме за тях всеки ден. Виждаме как това се случва по света, дори в Европа – как правото на неприкосновеност на тялото, на достъпен и безопасен аборт биват проблематизирани и отнемани от нас. Това, което можем да направим, е да бъдем внимателни, бдителни и да не допускаме това да се случва“, добави Раева.   

"Както всяка година на 8 март, така и тази у нас ще се проведе шествие за правата на жените. Този път началният час е малко по-рано – 16 часа пред Съдебната палата в София. В Пловдив също има организирано шествие. То започва от 18 часа пред Централната поща. Организатори са "Феминистки мобилизации“. Исканията, за жалост, са същите като през предходните години. Настояваме за край на насилието, за край на икономическата експлоатация, за равно заплащане на труда на жените. Протестираме срещу войната и репресиите. Настояваме да право на автономност върху нашите тела, както и за достъп до адекватно здравеопазване. Елате, заедно сме по-силни, гласът ни се чува по-ясно и настойчиво. Това може да е един по-нетипичен начин, по който да отбележим 8 март заедно. Женската сила е много голяма, когато се съберем и излезем с гласовете, лицата и телата си, за да заявим, че искаме повече“, обясни тя.

Рая Раева разказа и за кампаниите, които инициира Български фонд за жените: "На 6 март беше откриването на изложбата ни в "Квадрат 500“, посрещнахме в България световноизвестния феминистки колектив Герила Гърлс. Тяхната изложба е у нас до 8 юни. Тази инициатива е част от нашите усилия да подкрепяме българските художнички затова техните произведения да бъдат показвани достойно, по-често и по-видимо, както и те да имат повече достъп до ресурси в сферата на културата и изкуствата. Предстоят още много вълнуващи неща, свързани с нашия интерес към изкуството и опитите ни да подкрепим жените-творци“.

"Пожелавам да бъдем смели, силни и заедно, защото женската солидарност е изключително мощна“, завърши Рая Раева.