Парламентът прие на второ четене първата част от проектобюджета за 2024 година, предаде репортер на "Фокус“.

След като депутатите решиха да разглеждат и Бюджет 2024 на второ четене днес, стартираха с разискванията по макрорамката. Народнотопредставителство дебатира над 4 часа по наименованието на законопроекта и член първи, където имаше множество редакционно поправки.

По предложение на Йордан Цонев се взе решение парламентът да работи до 20:00 часа, като остатъка от план-сметката ще бъде разгледана в останалите дни от седмицата, преди коледната ваканция.

Общите приходи за 2024 година са предвидени на 43 280 417 000 лева, като малко над 38 млрд. от тях са от данъци. Разходите към вноската на Европейския съюз са предвидени да бъдат 23 659 736 000 млрд. лева. За общините са предвидени  7 872 497 000 лева.

В област образование за децата, които не се приети в държавни и общински детски градини и училища поради липса на места, са предвидени 10 000 000 млн. лева. Държавата предвижда и заделяне за средства, в размер на 5 000 000 лева, за създаването на фонд "Стефан Стамболов“, която трябва да финансира талантливи български деца да учат в най-престижните университети в чужбина, а в замяна да се връщат в България, където да прилагат усвоеното.

В област здравеопазване се държавата ще отдели 2 000 000 лева за семейства с репродуктивни проблеми.

В областта на култура ще се заделят 28 500 000 лева за допълнително целево подпомагане на държавни и общински културни организации.

При дебатите "Възраждане“ се възпротиваха срещу предложението за създаването на фонда "Стефан Стамболов“. Според тях той ще бъде използван само за определени деца, а не за всички.

В отговор на това Асен Василев обясни, че идеята е да се подпомагат всички деца. Те ще имат възможност да се върнат в България и да приложат наученото, като не трябва да връщат парите, а ако не го направят, ще трябва да върнат отпуснатите им средства.

От БСП смятат, че липсват средства за сектор "Земеделие“. Според тях няма увеличение на работещите в Министерството на земеделието и храните, на работещите в Изпълнителна агенция по борбата с градушките.  

Спорове имаше и за парите за култура. От "Възраждане“ разкритикуваха Министерството на финансирането на културните ни институти зад граница. Според тях трябва да бъдат заделени повече средства. В отговор на това Йордан Цонев обяви, че увеличението в парите за култура са рекордни.

Критики имаше и към бюджета за образование. Според Ирена Анастасова от БСП средствата за сектора се намаляват все повече и повече. По думите й състоянието в сферата на висшето образование е най-лошо. Красимир Вълчев подкрепи позицията й и каза, че това е факт. Министърът на финансите Асен Василев отговори, че "пари в чувал“ не трябва да се дават и ако има реални дейности, които да бъдат финансирани, това ще се случи.