На второ четене в залата на Народното събрание днес влиза Законът за съдебната власт. Промените в него предвиждат Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да назначава административни ръководители в системата.

За член на парламента във ВСС няма да може да бъде избиран и магистрат, който в последните 5 години е бил главен прокурор, председател на върховно съдилище или негов заместник. Забраната важи и за случаите на изпълняващ функциите.

Новите текстове в закона позволяват на правосъдния министър да обжалва решенията на Пленума и колегиите на ВСС, като това не спира изпълнението им.