"Алкохолът вечер вреди много на качеството на съня, тютюнът, никотиновите изделия вечер също и бездимните цигари, които имат по-голяма концентрация на никотин, могат да се окажат проблем", каза в интервю за "Фокус" д-р Петър Чипев, лекар по медицина на съня, по отношение на факторите, които влияят на безсънието. "Хората трябва да се стараят да спазват редовен режим на сън, да се стараят да не вечерят твърде късно, т.е. хранене и лягане не е много адекватно поведение, също така да имат място, където спят. Т.е. спалнята да е отделена само за сън и там да не се гледа телевизия, да не се работи", обясни Чипев. 

Той допълни, че часовникът няма място в спалнята, там трябва да сме спокойни и да можем да спим, а следенето на часа понякога създава напрежение, което катализира проблема с безсънието.

"Следобедният сън е нещо, което не е препоръчително от гледна точка, че намалява сънливостта и на практика пречи на заспиването. Злоупотребата с кофеинови напитки, тук искам да обърна внимание и енергийни напитки, които доста често младите хора приемат, могат да създадат такива проблеми", каза д-р Чипев.

"Не само много малкото сън, но и многото сън понякога може да бъде вреден", обясни д-р Петър Чипев. "Приемаме, че по-малко от 6 часа в някаква степен вреди, но там също може да има индивидуални особености, но над 10 часа вече, това също е интересно, че вреди", заяви той.

По думите му ако сънят е до 10 часа за денонощие това не е вредно, но се оказва, че над тази граница общо взето също се повишават рисковете за здравето.

"Количеството сън, действително е и индивидуално, но имаме едни общоприети граници за норма и те са в диапазона часове – 8 часа не е нормата, нормата е между 6 и 10 часа, т.е. някои хора може да имат нужда от малко повече, други от малко по-малко", разясни още специалистът.