Всяко едно от 10 деца в света е в ситуация да извършва труд, който пряко застрашава здравето, развитието и образованието му, неговите детски права. Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ Антоанета Василева – първи вицепрезидент на Експертната група за борба с трафика на хора (ГРЕТА) към Съвета на Европа.  "Статистиката е тъжна: близо 160 милиона деца са били подложени на детски труд по данни на УНИЦЕФ в началото на 2020 година, като малко по-късно още 9 милиона деца са били изложени на риск заради КОВИД-19.“

"Има огромна разлика между това децата да бъдат принуждавани да работят и срещу това да не получават никакво заплащане, и това да извършват дейности, които да им помагат да се развиват, като лека домакинска работа, по време на ваканции“, каза още Антоанета Василева, както изрази мнение, че е хубаво да се говори затова, защото все още има много общности, които използват детски труд, които вреди на децата.

В България експлоатацията на детски труд е скрита, смята още тя, "В България законът е много ясен – детският труд е забранен. Един тийнейджър може да работи от 16 години при определени условия, часове в рамките на седмица. Чисто законово нещата са ясни. Друг е въпросът дали законът се изпълнява, има ли контрол, защото всички знаем, че много подрастващи работят, особено в летните месеци в барове, ресторанти без трудов договор или без какъвто и да е договор.“

"Като цяло се наблюдава повишение в страните на Съвета на Европа по линия на трафик на хора с цел експлоатация на деца, особено наблюдаваме повишение в криминалната експлоатация – деца биват принуждавани да извършват престъпления,“ сподели още  Антоанета Василева като негативна тенденция.