“С диалог, търпение, успокояване на тона и с научени уроци от грешките, които всички допуснахме, трябва да вървим към реализацията на третия мандат", каза депутатът от “Демократична България" Антоанета Цонева в интервю за БНТ. Ако той бъде връчен на “Демократична България", формацията ще търси подкрепа единствено от досегашните си коалиционни партньори, съобщиха от “Демократична България".

“Важно е много добре да се структурира процесът по вземане на решения. Управленската програма между ПП, ДБ и БСП, изработена при опита за правителство начело с Асен Василев, е много добра и за третия мандат", каза още Цонева. Но изрично уточни, че трябва значително да се вдигне темпото на работа на коалицията, към което ДБ е критична отдавна.

Депутатът от ДБ припомни, че по Плана за възстановяване и устойчивост е необходимо да бъдат приети 23 закона. Част от тях вече са внесени в парламента, други са фаза обществено обсъждане.

“Разговорът за конкретиката става ключово важен в тези наслагващи се една върху друга кризи", каза Антоанета Цонева. И добави, че не червените линии, а предстоящите задачи пред страната трябва да надделяват, защото четвърти избори не са добро решение за България.

Цонева категорично отхвърли внушенията за търсена подкрепа за управление от ГЕРБ. И опроверга претенциите на ГЕРБ да са двигатели на съдебната реформа с примери от последните дни - ГЕРБ не подкрепиха закона за делегираните европейски прокурори и се опитаха да предотвратят изслушването на главния прокурор Иван Гешев в парламентарната антикорупционна комисия. Но припомни, че предстои избор на членове на Висшия съдебен съвет и на инспектори на ВСС, за който по конституция се иска две трети мнозинство и тогава опозицията ще трябва да се включи.

“Демократична България" няма да подкрепи предложенията да се гласува освен с машини и с хартиени бюлетини, защото това ще влоши значително качеството на изборния процес", каза още Антоанета Цонева.

Тя предупреди, че проектите на БСП и ГЕРБ, които бяха представени вчера на правна комисия, която нямаше кворум и не можеше да взема решения, предвиждат трети протокол, в който да се сумират данните от машините и от хартиения вот. “Това ще доведе до лавина от грешки. На евроизборите, когато в 3000 секции имаше смесено гласуване, половината протоколите бяха сгрешени, като над 40 на сто от преференциалния вот беше сгрешен. А 4,6 на сто от хартиения вот през 2017-а е бил недействителни бюлетини, което е цяла една парламентарна група", каза Цонева.