Европейската гимнастика не успя да реши дали да остави в сила възможността състезателите от Русия и Беларус да продължат да се състезават под националните си флагове и с националните си химни по време на първенствата, организирани под егидата на организацията.
Представителите на федерациите, членуващи в Европейската гимнастика, проведоха извънреден онлайн конгрес. След дискусиите бе решено да се изчака становището на Международната федерация по гимнастика (FIG), която се очаква в следващите дни да обсъди ситуацията около участието на представителите на двете държави.
До казуса се стигна, след като организаторите на Световната Чалъндж купа в Клуж-Напока, Румъния отказаха да изпълнят решението на Международната федерация и не допуснаха използването на руския флаг и химн.
В резултат руският национален отбор се отказа от участие в надпреварата. Федерацията на Русия аргументира решението си със сериозни нарушения на правилата от страна на организаторите.
През май Международната федерация по гимнастика взе решение, с което след повече от две години ограничения, наложени след началото на войната в Украйна през февруари 2022 година, състезателите от Русия и Беларус отново получиха право да се състезават под собствените си национални символи. Това означава, че техните знамена и химни отново могат да бъдат използвани на международни състезания.
Първото състезание, на което това решение беше приложено, бе Европейското първенство по художествена гимнастика във Варна.
Европейската гимнастика реши окончателното становище дали да върне предишния режим - без национални флагове и химни за състезателите от Русия и Беларус, да бъде взето до 3 август на нов извънреден онлайн конгрес.



23:57 / 29.06.2026
181










