Експертите от Института по земеделие в Кюстендил излязоха с конкретни съвети към овощарите, чиято продукция измръзна в началото на месец април, предаде "Фокус“. Тогава, в района на Кюстендил, бяха отчетени температурни спадове до критичните -6,5ºC, като отрицателните стойности се задържаха около 9 часа.

В зависимост от месторастенето, сливовите дървета бяха в масов цъфтеж, черешовите — от начален до пълен цъфтеж, а ябълковите — в "розов бутон“. Продължителното излагане на ниски температури доведе до повреди на цветните органи при тези видове в степен до 100%.

От научния институт посочват, че въпреки загубата на реколтата, грижите за насажденията трябва да продължат до края на активната вегетация.

При измръзване на растенията трябва да се подхожда внимателно към резитбата. При по-сериозни повреди, особено при млади дървета, засегнатите части трябва да се отстранят. През лятото (юли–август) при някои видове и сортове може да се направи резитба на зелено за премахване на излишни леторасти, с цел просветляване на короната и подпомагане на цветообразуването.

Дървета с измръзнали цветове и завръзи образуват много плодни пъпки за следващата година, но често страдат от потиснат растеж. Торенето подпомага възстановяването, равномерния растеж и нормалното плододаване. Дозата трябва да бъде съобразена с възрастта на дърветата.

При пълна загуба на реколтата, основната цел на почвените обработки е запазване на здравето на дърветата и подготовката им за следващата година. През вегетацията трябва да се извършват няколко плитки обработки. Необходимо е да се поддържа слой мулч около основата на дърветата за задържане на влагата, регулиране на почвената температура и потискане растежа на плевели.

Трябва да се минимизира водният стрес чрез периодични поливки — това ще насърчи процесите на цветообразуване за следващата година. Трябва да се осигури и достатъчна влага, особено в сухи периоди.  

Растителнозащитните мероприятия не трябва да се прекъсват. Може да се намалят пръсканията срещу някои вредители. Важно е да се опази листната маса чрез пръскания срещу болести като кафяво гниене, цилиндроспориоза, къдравост по прасковата и др.

"В настоящата ситуация е най-важно да се поддържа общото здраве на растенията и да се осигурят оптимални условия за растеж. Това ще подпомогне възстановяването и ще подобри цветообразуването за следващата година. Не се обезсърчавайте от липсата на плодове — фокусирайте се върху дългосрочното здраве на дърветата. Консултацията със специалист по овощарство може да бъде от съществена полза за прилагане на най-добрите практики според конкретните условия“, посочват от Института по земеделие в Кюстендил.