Искат обезщетение за над 300 000 дка измръзнали площи в страната. Това каза пред журналисти зам.-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов, предаде репортер на "Фокус“. Днес в Кюстендилско се извършва оглед на част от овощните градини, пострадали при мразовете в началото на месец април. В посещението се включиха още зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев,  Петър Кировски, директор на Дирекция "Растениевъдство“ към земеделското министерство, народният представител Христо Терзийски, зам.-областният управител на Кюстендил Георги Джоглев, зам.-кметът на Община Кюстендил Николай Дочев, директорите на областните служби "Земеделие“ и "Държавен фонд земеделие“, комисия от експерти. Те посетиха няколко овощни градини, за които е заявено, че продукцията е измръзнала.

Зам.-министър Капитанов заяви, че ниските температури от първата десетдневка на месец април са нанесли значителни поражения на различни по вид култури в зялата страна, а област Кюстендил е една от силно засегнатите области в България. Зам.-министърът посочи, че вече 1/3 от необходимите проверки по подадените заявления в страната са извършени. Целият административен капацитет на областните и на общинските служби са включени в тези проверки.

За да получат подкрепа, земеделските производители трябва да имат 100% пропаднали площи. Едновременно за нанесените щети от неблагоприятните климатични условия се извършват проверки и за състоянието на площите и дали са спазени всички необходими агро-технически мероприятия, които би трябвало да се извършват от земеделските стопани. Предвидена и втора проверка, когато ще се определи дали има плодове в градините.

"Това са средства от държавния бюджет и ние сме длъжни в максимална степен да сме убедени, че правилата са спазени. Да подпомогнем само тези, които са засегнати изцяло. Следва да се спомене, че за подпомагане са тези площи, които са в добро агро-техническо състояние“, заяви зам.-министър Капитанов. По думите му се предвижда, след вторите проверки, данните да влязат в регистър за трайните насаждения.

Стана ясно, че по настоящата кампания, след настъпилите неблагоприятни климатични условия, са подадени 5033 заявления – за измръзване и осланяване, общата площ е над 300 000 дка. Държавата може да подпомогне до 80% от разходите по технологична карта към момента на събитието.

За област Кюстендил са подадени над 600 заявления, а само за района на Кюстендил те са 219. Общата тенденция, че в региона пораженията са почти на 100%.

Зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев добави, че в рамките на Европейския фонд за гарантиране на земеделието България предлага обвързано подпомагане в областта на плодовете. Вече има комуникация с Европейската комисия, която да каже какво може да се предприеме след като овощарите няма как да докажат определените количества продукция.