Ваня Григорова припомни, че единствената банка за майчина кърма е в София и е общинска.
Какво още каза по темата председателят на Комисията по здравеопазване в СОС във Facebook:
Банката приема кърма от здрави кърмещи жени, прави поредица изследвания, пастьоризира млякото и предоставя кърмата на бебета със заболявания, отделения за новородени, преждевременно родени бебета, сектори за интензивни грижи и пр. Служителите там са изцяло отдадени на каузата.
През юли 2024 г. посетих банката, след като ръководството в лицето на д-р Русинова и г-н Митев сигнализира за спешна нужда от обновяване на апаратура, която беше не само морално, но и физически остаряла. А част от нея въобще не работеше. Общински съветници от Комисията по здравеопазване внесохме доклад, а СОС подкрепи отпускането на почти 190 000 лв.
Откриването на обществената поръчка се забави с половин година, незнайно защо. Но в крайна сметка почти всичко, което поискаха, е доставено, чака се само пастьоризатора, който вече пътува от Великобритания, а кошницата му е адаптирана спрямо нашите изисквания.
За изминалата година около 1200 литра кърма от 60 донорки са обработени и са достигнали до над 50 бебета. А сега екипът на Банката разполага със съвременна апаратура. Разбира се, има още много работа, за да разполагат с всичко необходимо, но етапните успехи трябва да се отбелязват.
Цели 35 години Банката се грижи за българските деца и майки. Поздрави за екипа и донорките, без чиято помощ недоносените бебета няма да имат възможност да се хранят пълноценно!
На 19 май отбелязахме Световния ден за дарителство на майчина кърма. По този повод общинският съветник от МК "БСП за България" в СОС