Дни на биоразнообразието текат във Велико Търново

©
В рамките на проявата бе организиран учебен семинар на тема "НАТУРА 2000 в България" със студенти от ВТУ "Св. св. Кирил и Методий“ за представяне и обсъждане на казуси със защитени територии и зони.
Ученици от СУ "Бачо Киро“ – Павликени участваха в открит урок на тема "Паркът – цветове и звуци“ с ученици от СУ "Бачо Киро“.
Пътуващата изложба "Следи от изчезване“ на минерална вода "Велинград ALCALIA“ е отворена за посетители в сградата на инспекцията. Планирани са посещения на ученици от СУ "Вела Благоева“, ОУ "Димитър Благоев“ и ЧНУ "АзБуки“ и деца от ДГ "Райна Княгиня". Темата на изложбата дава възможност на учениците да подготвят предварително информация и любопитни факти за посочените животни във вид на постер, информационно табло, апликация, макет или друго произведение на приложното изкуство и да го представят при своето посещение. Всички представени материали ще останат на експозиция в информационния център на РИОСВ след приключване на изложбата "Следи от изчезване“. Те ще участват в инициативата "Природата в моите очи“, която се организира от инспекцията за пети път с цел да провокира интереса на младите хора към природата и нейната красота.
На 21 май 1992 г. е приета Директивата на Европейския съюз (ЕС) за местообитанията и е одобрена програма LIFE. Тази директива, заедно с Директивата на ЕС за птиците (приета през 1979 г.), създават мрежата от защитени зони в ЕС, наречена "Натура 2000“. За да се отбележи създаването на мрежата "Натура 2000“ и с цел да се почетат усилията на всички, дали своя труд за управлението ѝ, 21-ви май се обявява за Европейски ден на "Натура 2000“ със специална Декларация, подписана през 2017 г. от Европейската комисия, Европейския парламент, Председателството на Съвета на ЕС и Комитета на регионите.
22 май e Международен ден на биологичното разнообразие, обявен от Генералната асамблея на Обединените нации през декември 2000 г. с цел да се повиши разбирането и осведомеността по въпросите на биоразнообразието. На този ден през 1992 г., по време на конференция в Найроби, е приета Конвенцията за биологичното разнообразие. Страните по Конвенцията работят за значително намаляване на загубата на биоразнообразие в глобален, национален и регионален мащаб, включващо и борба с бедността и подобряване на условията за съществуване на всички форми на живот на Земята.