В края на годината интернационалната балетна трупа на Държавна опера Варна води интензивен творчески живот

©
Друга част от балетната трупа, начело със Сергей Бобров, заминава на традиционния по Коледа и Нова година гастрол в Обединеното кралство. В продължение на 3 месеца, от 15 декември до 15 март, в програмата на различни театри, ще се играят постановките на Сергей Бобров "Лебедово езеро“, "Жизел“, "Копелия“ и "Лешникотрошачката“. В XXIII Коледeн музикален фестивал на Държавна опера Варна, след "Копелия“, "Жизел“ и "Лешникотрошачката“, варненската публика ще види и "Лебедово езеро“ на 1 декември, 19.00, Основна сцена.
Преди това, на 26 ноември, 11.00, Основна сцена, предстои балетно матине на нова "Лешникотрошачката“, този път в хореографската редакция на Йордан Кръстев. Освен "Лешникотрошачката“ се репетира и "Лебедово езеро“, хореографска вердия също на Йордан Кръстев. Двете заглавия ще отведат екипа на дълго турне в Южна Корея.
Ето какво споделя Йордан Кръстев за работата си над "Лешникотрошачката“: "Хореографията на Мариус Петипа и Юрий Григорович е в основата на нашия спектакъл. Запазил съм изцяло тяхната съвършена хореография в па де дьотата на солистите и дуета във финала на първо действие, но във всичко останало внасям нова хореография, издържана в стила на класическата балетна традиция. Впечатлен съм от нивото на балетните артисти на Варненската опера, както и от останалите танцьори, набрани за турнето в Корея след национален кастинг. Чудесни са декорите и костюмите на “Лешникотрошачката“, създадени за нас от художничката Вероника Илиева. Въобще, приятно ми е работя за Варненската опера, на чиято сцена преди години самият аз съм танцувал в продължение на няколко сезона. Специално искам да благодаря на директора на ТМПЦ Даниела Димова за чудесните условия за репетиции, които са ни предоставени в МОЛ "Двете кули“.
Варна е балетен град, който винаги е почитал класическата балетна традиция. Казвам го, защото днес по света малко театри запазват класиката, демонстрирайки предпочитанията си към модерната хореография. Нямам нищо против модерните стилове, те безспорно имат своето място в съвременната танцова култура. Но като хореограф и репетитор непрекъснато установявам, че младите балетни артисти жадуват да танцуват класика, а и публиката никога не е преставала да харесва и да търси класическата хореография. За мен класическата балетна традиция, която великите майстори на хореографията са ни завещали, винаги ще бъде на пиедестал.