С тържествена церемония в парк "Артилерийски“ в Стара Загора бе открит монументът със спътника "България 1300“, предаде репортер на "Фокус". Той символизира научния напредък и създава мост между миналото и бъдещето. Събитието бе открито с вдъхновяващо изпълнение на песента "Излел е Дельо хайдутин“ от Мирела Дюлгерова от Детско-юношеския хор "Жарава“.

Монументът с тегло 300 килограма е разположен под специална защитна конструкция. Лентата тържествено прерязаха Надежда Чакърова, зам.-кмет на Община Стара Загора, Славин Янакиев, председател на граждански клуб "Липа", проф. Георги Желев – директор на Института за космически изследвания и технологии при Българска академия на науките и проф. д-р Пламен Ангелов, председател на Българското астрономическо дружество.

"Монументът със спътника "България 1300“ е памет към миналото и мост към бъдещето“, заяви в приветствието си заместник-кметът Надежда Чакърова. Тя подчерта, че реализирането на проекта е резултат от обединените усилия на Община Стара Загора, местни фирми, институции, граждански организации и приятели на идеята.

"С присъствието си тук днес показваме, че сме общност. Идеята за монумента се реализира тук, в нашия град, където жителите и гостите ще могат да направят своята среща със съоръжението, символизиращо 1300 години България“, допълни тя.

"Монументът е прототип на българския спътник, изстрелян в Космоса през 1981 г., и ще напомня на младите хора – нашите деца – за това, което е било, и за онова, което предстои. От името на кмета Живко Тодоров поздравявам всички, които допринесоха за реализирането на тази инициатива“, сподели зам.-кметът Чакърова.

От името на Община Стара Загора заместник-кметът Надежда Чакърова връчи почетен плакет на Граждански клуб "Липа“ като признание за активния им принос в реализирането на проекта. Отличието бе прието от Славин Янакиев, председател на клуба. Той отбеляза, че проектът е осъществен без външно финансиране. Цялата сума от 200 000 лева, е събрана благодарение на "щедростта и усилията на добрите хора на Стара Загора“.

"Преди почти половин век, в навечерието на честването на 1300 години България, се обединиха научният и производственият потенциал на страната, а част от него беше и  Стара Загора, за създаването на този спътник. Той все още обикаля в своята орбита и ще изгори в атмосферата след около 500 години“, разказа за идеята и реализацията на проекта Светлин Янакиев. С чувство за хумор той добави: "Искрено се надявам да организираме и посрещането му“. По думите му, България има космическо минало, а "от нас зависи да осигурим космическо бъдеще – както в прекия, така и в преносния смисъл“.

Проектът развит като идея и реализиран от Граждански клуб "Липа" в партньорство с Институт за космически изследвания и технологии при Българска академия на науките, Център за подкрепа за личностно развитие - Астрономическа обсерватория и планетариум "Юрий Гагарин" и с подкрепата на Община Стара Загора, много фирми, организации и граждани.

Първоначалната идея за създаването му е реализирана в Стара Загора. Генератор е проф. Митко Гогошев, а израз на приемствеността и връзката с миналото е фактът, че неговите внучки – Цветелина и Пламена Гогошеви -  са автори на идейния проект.

Доц. Цветана Гогошева, участник в научната програма "1300 години България“, сподели, че монументът отразява труда и усилията на екипа, вложени преди 45 години. Тя изрази радостта си от проявения интерес към проекта и подчерта, че част от създаването на спътника е осъществено в Стара Загора. "Помнете, че и Стара Загора е дала нещо на света в миналото. Надявам се, че вие ще продължите и ще гледате напред към бъдещето“, пожела доц. Гогошева.

Проф. Георги Желев, директор на Института за космически изследвания и технологии при Българската академия на науките, подчерта значимостта на проекта и отбеляза, че "Стара Загора напълно заслужава монументът да бъде позициониран именно тук, като символ на научното и техническо наследство на България“.

От страна на Община Стара Загора събитието уважиха заместник-кметовете Милена Желева, Радостин Танев, арх. Мартин Паскалев и Светослав Колев, както и Общественият посредник Иванка Сотирова и експерти от местната администрация.

На откритото събитие присъстваха и редица важни гости, сред които Олег Стоилов, председател на Търговско-промишлената палата в Стара Загора, Алексей Стоев, директор на Астрономическата обсерватория "Юрий Гагарин“ в Стара Загора , чл. кор. Александър Костов от Българската академия на науките, проф. д-р Пламен Ангелов, председател на Българското астрономическо дружество, чл. кор. Александър Костов от Българската академия на науките, проф. Стоян Съргойчев, участник в научната програма "България 1300“, общински съветници, деца и преподаватели от детски градини и граждани.

Фолклорен ансамбъл "Траянци“ при Център за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора, с ръководител Росица Христова, поставиха запомняш се финал на събитието.

Сред бъдещите идеи за развитието на монумента са оформяне на кът с космическа история на България, звуково шоу и обявяване на съоръжението за една от 100-те забележителности на България. Съоръжението ще бъде особено атрактивно през вечерните часове, когато ще предлага светлинно шоу, уточниха от Граждански клуб "Липа“. Те добавиха, че ще "продължат да инвестират своето време и усилия, за да направят Стара Загора все по-модерен, красив и значим град.“