учение със силите на Единната спасителна система (ЕСС) на тема "Търсене и спасяване на хора при усложнена метеорологична обстановка поради обилен снеговалеж в туристическата зона на планина "Осогово", предаде "Фокус“.
Практическото проиграване на учението бе по сценарий, описващ обилен снеговалеж в планината в посока ловен кантон "Плавилото" и къща за гости в село Цървена ябълка. Има бедстващи хора. В резултат на възникналата ситуация намиращите се в района туристи в туристическите обекти остават блокирани и не могат да се изтеглят по основния път, който е единствен.
При възникване на учебната ситуация от силите на Единната спасителна система бяха осъществени няколко дейности - отстраняване на паднало дърво върху лек автомобил, извеждане на затиснати хора от лекия автомобил и осигуряване проходимост на пътя; евакуация на туристи от къща за гости и оказване на медицинска и психологична помощ; спасяване на затрупани хора от лавина, издирване и спасяване на хора с обучено куче. За целите на учението бе сформиран Щаба на РДПБЗН – Кюстендил.
В практическата част се включиха екипи на сектор СОД при РДПБЗН – Благоевград, ОДМВР Кюстендил, ЦСМП – Кюстендил, БЧК с Планинска спасителна служба – Кюстендил - спасително куче за издирване на хора, РДГП – Кюстендил, доброволци от ДФ "Кюстендил-2013“ при община Кюстендил и ДЛС "Осогово".
"Целта на обучението бе да се повиши способността на служителите за действие при такива кризисни ситуации и да се подобри взаимодействието на ръководните служители, участващи в съответните щабове. Това вече е дългогодишна традиция, да правим такива учения. Целта е да се стиковат нещата и да е по-лесно сформирането на щабовете и действието им“, обясни комисар Светослав Георгиев, директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“.
При направения анализ след приключване на занятието бе отчетено, че взаимодействието и координацията между органите на ЕСС са успешни.
Директорът на РДПБЗН – Кюстендил, и ръководител на Щаба комисар Светослав Георгиев благодари на участниците за отговорното и професионално справяне със задачите, като подчерта, че спасяването на хора и имущество е от особена важност, но по-важно е действията на спасителите да са прецизни и да не застрашават живота им.
Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Кюстендил проведе