Светило на графиката ще бъде специален лектор на международно обучение на млади творци "Микс медия и материя“. То ще се проведе във Варна и е организирано от сдружение "Наш свят", научи Varna24.bg.

Основен лектор е проф. Андрю Кулман, награден илюстратор и преподавател по графика и визуална комуникация в Бирмингамския университет, Великобритания. Гост лектори са д-р Надежда Джакова, завеждащ филиал Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство към Националната галерия и д-р Ива Панева, режисьор и интердисциплинарен артист.

Продължителност на международното обучение е 5 дни (от 1-ви до 5-ти юни). Темите са: последни тенденции в графичното изкуство, илюстрацията в пост модерния медиен свят, сътрудничество с други артисти, музейна експозиция на произведениятa, пърформанс и медия.

Отделните произведения на изкуството, създадени по време на уъркшопа под ръководството на проф. Кулман от Великобритания, ще бъдат показани в инсталация на тема "Микс медии и материали в пърформанс."

В обучението може да се включат млади творци на възраст 18-35 години, с творческа насоченост в графика, илюстрация, видео арт, пърформативно изкуство.

Проф. Андрю Кулман е главен преподавател и професор по графично изкуство в Бърмингам Сити Юниверсити (Birmingham City Univeristy) и Роял Коледж оф Арт (Royql College of Art). Носител на награда "Илюстратор". Има 30 години опит в индустрията. Отговаря за разработването на курсове в Училището по изкуство и иницииране на няколко outreach програми за университета. Преподава по Илюстрация и изнася лекции на няколко следдипломни курсове докторанти. През 2014 г. проф. Кулман създава Parkside Press, за да произвежда малки стартирани публикации и плакати. Проф. Кулман е спечелил награди като Жълтия молив (D&AD) и наградата V&A. Той излага работите си в няколко лондонски изложби, RCA Secret в галерия Дайсън Лондон и 175 години пощенски печати в House of Illustration, Лондон.

Д-р Надежда Джакова е изкуствовед и куратор. Завеждащ филиал Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство към Националната галерия. Изследователска дейност: работа с публиките в художествените музеи; съвременни художествени практики; арт мениджмънт; съвременна живопис и фотография. Има реализирани над сто изложби, инициатор на проектите "Автобиография", "Театър в музея", "Пространство-публика".

Изнасяла е лекции за съвременно изкуство в България, Германия, Великобритания, Русия и Китай. Гост-лектор в УАСГ. Член на AICA.