Тютюневият склад "Никотеа" на ъгъла на булевард "Христо Ботев" и улица "Авксентий Велешки" не е паметник на културата, реши пловдивският Административен съд, предава "Фокус" 

Магистратите отменят заповедта на заместник-министъра на културата Борислава Танева от 30.09.2022 г., с която сградата се обявява за паметник на урбанизма и културния пейзаж, с класификация на единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност от Ново време, с категория "за сведение". Министерство на културата е осъдено да плати на собствениците на имота сумата от 3205 лева разноски по делото. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. 

Казусът с тютюневия склад "Никотеа" има продължителна история. Собствениците правят няколко опита да разрушат опасната сграда, но последното събаряне миналия септември беше спряно от тогавашния служебен министър на културата проф. Велислав Минеков след сигнал от пловдивската архитектка Петкана Бакалова. В последствие експертите от НИНКН изготвиха фиш с описание на обекта и предписания за опазването му, а по-късно Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) го одобри. 

Собственикът на имота - фирма "Транс елгол България" ООД, обжалва в съда заповедта тютюневият склад "Никотеа", състоящ се от три сгради, да бъде деклариран за единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност от Ново време, с категория "за сведение“. Моли започната процедура да бъде прекратена. Като доказателство към преписката са приложени два броя Фиш №1 (предварителна оценка), на единия от които няма изписана дата на изготвянето им, а на другия екземпляр е отразена дата 26.08.2022г. По делото не са ангажирани доказателства за датата, на която преписката постъпва при ответника, след което е издадена оспорената по делото заповед.

При така установената фактическа обстановка, съдия Недялко Бекиров намира производството за проведено при допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. 

В съдебното решение се посочва, че според оспорената заповед се допуска надстрояване с отстъп от уличната фасада на съществуващата сграда и задигане на кота било до 4,5 метра. Самата заповед е издадена въз основа на коригирания  Фиш №1 (предварителна оценка), който обаче не е разгледан от СЕСОНКЦ и съответно няма становище (решение) на съвета, което противоречи на Закона за културното наследство, Наредба №3 от 10.07.2019г. и Правилника за прилагане.

Съдия Бекиров изрично отбелязва, че остава неясна причината, наложила съставянето на коригирания Фиш №1 (предларителна оценка) тъй като в Протокол №99-2 (Вх.№ПР-48 от 02.09.2022г. в Министерство на културата), в същия не е отразена забележка, изказване и/или констатация на член на СЕСОНКЦ, касаеща предложението за деклариране като НКЦ на "Тютюнев склад на "Никотеа“.

Магистратът смята, че оспорената заповед е издадена в нарушение на изискването по чл.35 от АПК, според който индивидуалният административен акт се издава след като се изяснят фактите и обстоятелствата от значение за случая и се обсъдят обясненията и възраженията на заинтересованите граждани и организации, ако такива са дадени. Оспорената заповед е издадена при допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Макар и валиден, това е незаконосъобразен административен акт, който следва да бъде отменен, пише в съдебното решение.