Върховният Административен съд отмени решение на Пловдивския административен съд в частта, с която е обявено за нищожно становище, издадено от министъра на културата за тютюневия склад "Ориент Табако" по проект на фирма "Одрин 8" ЕООД. Отменя се и становището на министъра на културата за несъгласуване на предложението за застрояване, предаде репортер на "Фокус".

ВАС изпраща преписката на министъра на културата за ново произнасяне, при съобразяване с мотивите на настоящия съдебен акт, в 30-дневен срок от влизането му в сила.

Съдът осъжда фирма "Одрин 8“ ЕООД да заплати на Министерството на културата юрисконсултско възнаграждение в размер на 200 лв. /двеста лева/, като решението е окончателно.

Делото е било образувано по касационна жалба от министъра на културата против решение от 16.03.2023 г. по административно дело от 2022 г. по описа на Административен съд – Пловдив. Твърди, че решението е неправилно поради нарушение на Закона и необоснованост.

Неправилно съдът в Пловдив е обявил нищожност на оспореното становище на министъра на културата, като е приел липса на статут на единична и/или групова недвижима културна ценност с категории "световно значение“ и "национално значение“ в техните граници и охранителни зони на сградата-тютюнев склад.

Административният орган е констатирал, че преписката внесена за съгласуване не съдържа документи, легитимиращи вносителя като собственик на имота, за който се отнася, както и че "не са приложени актуални извлечения от кадастралната карта и регистър, регулационен и застроителен план. По отношение на "опазването на единичната и груповата недвижими културни ценности“, административният орган сочи, че се предвижда реконструкция на частично разрушена сграда, която не съответства на принципите на опазване. Изложени са съображения, че предложението противоречи на Общите предписания за опазване и представяне на Историческата зона "Филипопол-Тримонциум-Пловдив“ – т. 1, раздел IV, тъй като предлаганото ново високо застрояване, свързано с възстановената двуетажна част, силно неглижира и придава незначителност на НКЦ – Тютюнев склад - сграда на "Ориент Табако“, която се сочи да е "една от характерните мощни за времето си обеми“.

Съдът е приел за безспорно установено, че гореописаният имот попада в обхвата на Групова недвижима културна ценност "система улични ансамбли "Д“, съставен елемент на Историческа зона "Филипопол-Тримонциум-Пловдив“, групов археологически и архитектурно-строителен паметник на културата, на урбанизма и културния пейзаж, обявен в Протокол № 5/22.05.2000 г. на НСОПК, утвърден от Министъра на културата. Определянето на имота като елемент от групова недвижима културна ценност изисква преценка за спазване на Предписанията за ново строителство в посочената историческа зона.

Предложението за застрояване на мястото е отхвърлено със заповед от 1 август 2022 г., когато начело на Министерство на културата беше Атанас Атанасов.

Припомняме, че на 3 март 2016 г. тежки машини започнаха да бутат "Ориент Табако". Това бе спряно от пловдивчани с жива верига. Багерите бяха спряни със заповед на прокуратурата, а полуразрушения склад беше обезопасен с висока метална ограда. Тогава спорът се пренесе в съда, до днес.