По повод 120 години от рождението на именития добруджански писател, журналист, юрист и общественик Христо П. Капитанов (6 ян. 1903 - 1971), Регионална библиотека "Дора Габе“ в Добрич организира фотодокументална изложба. Това съобщи Галя Маринова, главен библиотекар в направление "Библиотечно-библиографско и информационно обслужване" и експерт "Връзки с обществеността", предаде репортер на Агенция "Фокус".

В централното фоайе на библиотеката от днес до 27 януари  посетителите ще имат възможност да се запознаят с публикации на един от най-изявените  добруджански журналисти през първата половина на XX век във в. "Куриер“ (Базарджик) 1928-1929 г. и в. "Единство“ (Добрич) 1929-1930 г., сп. "Добруджански преглед“ (Базарджик) 1929 г., основано и редактирано от него. Представените периодични издания, на които Христо Капитанов в различни периоди е главен редактор, служат достойно на българщината и отстояват българската национална кауза в Южна Добруджа. 

Изложбата включва книги и литература за него - "Материали и спомени за добруджанския периодичен печат. Вестници и списания, излизали в Добрич през 1919-1940 г.“ на Данаил Бекяров, "Премълчани имена“ на Йордан Дачев,  "Добруджанци в науката, изкуството и културата“ на Любен Бешков и др. от фонда на сектор "Краезнание".

В годините на румънската окупация на Добруджа, от страниците на вестниците, енергичният Хр. Капитанов открито защитава интересите на българското етническо малцинство в исканията им за свои училища, църкви и културни организации, по-ниски лихви на кредитите, помага на българското население като юрист с многобройните си статии на правна тематика. Христо Капитанов изпитва негативните последици за публикуваните открито остри материали - арести, разпити, обиски, нападения на адвокатската му кантора и др.

Христо Петров Капитанов е роден на 6 януари 1903 г. в Добрич. Учи право в Букурещ, Румъния и в Лиеж, Белгия. Адвокат в Букурещ и Добрич. Преподава български език в Букурещкия университет. На полето на добруджанския периодичен печат Капитанов се появява през 1923 г. Автор на няколко стихосбирки и множество публикации в местните вестници и списания, издавани по това време. Основател и редактор на сп. "Факел" (1923-1924), в. "Нов живот“ (1924), редактор и съредактор на в. "Куриер" (1927-1929), сътрудник на в. "Добруджански глас", "Литературен глас", "Днес", "Вечер", сп. "Селска народна библиотека" и др. Главен редактор на сп. "Добруджански преглед" (1929), в. "Поле“ (1929), в. "Ново единство" (1929-31), орган на Българската миноритарна партия, на която е секретар 1928-1938 г., съосновател на Българския народен университет в Добрич. 

Печата стихове и литературни статии за съвременна румънска литература на страниците на сп. "Поле". Редактор в Дирекцията по печата към МВР (1940-1944), уволнен след 9 септември 1944 г., научен сътрудник в Института по българска литература на БАН. Изключен от СБП на 23.11.1944 г. за т.нар. "фашистка дейност". 

Автор е на книги, монографии, студии, документални издания. Пише очерци, статии, библиографски бележки въз основа на документи от румънските държавни архиви, превежда румънска поезия, пише рецензии за книги. 

Почива в София на 1 декември 1971 г. "Делото на Христо Капитанов е неугасващ пример на родолюбие и добродетелност, и е важна част от културно-историческото наследство на Добрич и Добруджа", посочват от екипа на библиотеката.

Жулиета НИКОЛОВА