Първият Среднородопски театър "Изгрев" става на 106 години

©
"Тогава, с пиесата "Хъшове“ на Иван Вазов се дава началото на бъдещото 100-годишно театрално дело в смолянския квартал Райково. Първи директор на театър "Изгрев“ е бил Тодор Пинтиев. След него директори са били Вълко Димов, Анастас Т. Чапкънов, Анастас Р. Лазаров, Ангел Спасов и Иван Митев Четрафилов. Театърът служи като основа при създаването на Родопския драматичен театър в Смолян На 18 юни 1960 г. градовете Смолян и Устово и селата Райково и Езерово се обединяват в град Смолян. Смолян е бил стар административен център, Райково е било занаятчийски център, а Устово – търговски през 1960. С малки прекъсвания през годините тук са поставяни над 220 пиеси на български, руски и западни класици“, разказа Илиева.
Първи режисьор на театър “Изгрев" е Стоян Пухов. След него режисьори са били Александър Стрезов, Анастас Лазаров, Димитър Гаруфалов, Георги Кисимов, Коста Анастасов, Константин Ярославович Яновски – който води първенството с най-много постановки и Георги Близнаков ( Бидо). Театърът, разкрит към Културно-туристическото дружество “Орфееви гори" – Райково, с председател Коста Р. Чилингиров е имал свой Правилник за управление, в който са уреждани правата и задълженията на режисьорите, директора, артистите и как да се поддържа реда на сцената. Водил се е дневник за дадените представления. Театърът е имал и своя първи художник - Борис Леплински, допълни Илиева.
Незабравими художествени образи са създали артистите, всички из средите на тогавашната интелигенция – учители, като Коста Данаилов, Коста Руменов, Георги Кузманов, Хараламби Данаилов, Ангел Спасов, Крум Д. Левов, Дона Данаилова, Слава Аврамова, Мария Руменова, Йордана Аврамова, Михаил Руменов, Люба Аврамова – играли в пиеса на Борис Руменов (Борю Зевзека). На къщата в Долно Райково, където е живял има поставена паметна плоча от НЧ "Орфееви гори-1870“.
Първият "дом“ на театъра става отремонтираната със собствен труд изоставена и полусрутена сграда, строена от турската власт за църква на патриаршеското малцинство в с. Долно Райково. Коста Р. Чилингиров изпраща специално писмо до министъра на Просветата за утвърждаване Уставът и Правилниците на театъра и читалището. Последват дебати в XIX-то Народно събрание и след това с Указ №96 на Цар Борис III предоставя сградата за театър и читалище. Това се случва през 1921 година.
Илиева допълни, че през 1991 година тя започва работа с артистите и през 1992 година има премиера като режисьор на първата си постановка за деца на пиесата "Котаракът с чизми“ по Нина Стойчева. В нея ролите се изпълняват от възрастни артисти – самодейци в Народно читалище "Орфееви гори-1870“ – гр. Смолян, кв. Райково.
"През 1993 година започнах работа и с деца, с които поставихме началото на Младежки театър “Ирис", най-младите и нови наследници на Първия Среднородопски театър “Изгрев" в читалището. Наши са постановките с деца и младежи на “Котаракът с чизми" от Нина Стойчева, “Джуджето и седемте Снежанки" и “Най чудното чудо" от Стефан Цанев, “Нирвана" от Константин Илиев, “Моцарт" от Иван Радоев, “Приказки" от Йожен Йонеско , “Муждучасия" от Кънчо Стойчев, “Женско царство" по Ст. Л. Костов, “Снежната кралица" по Х. Кр. Андерсен и други.“, посочи председателят на читалището.
Трупата има технически екип – сценограф Георги Бакалов и хореограф Русанка Бодурова. През годините съм работила и с други сценографи: Дичо Капушев, Мария Кротева, Ата Трончева, Сийка Мерджанова, Спас Петров, посочи Илиева.
"В театралния състав основно съм работила с 10 до 17 талантливи деца и младежи от първи до дванайсети клас, подкрепяни от своите родители – повечето от тях театрали от Райковската сцена. Над 200 таланти са преминали обучение в театралната школа и най-изявените са участвали в МТ "Ирис“. Всеки един от тях е постигнал мечтаната си реализация в живота. Най-важното е, че театърът им е отворил широко очите за света и е създал трайни непреходни приятелства помежду им. И както сами обичат да казват, че няма затворени врати за тях“, каза още Илиева, която освен председател на читалището е и ръководител и режисьор на театъра от 1991 г. досега.