На 19 май 1943 г. торпедоносецът "Смели“ потъва пред нос Акин. По време на преход от Царево към Бургас в условията на силна буря, бойният кораб "Смели“ от 1-ви полудивизион на Торпедната флотилия се обръща и потъва край полуостров Акра в Бургаския залив. Благодарение на намиращия се наблизо торпедоносец "Строги“ са спасени 21 души от 36-членния екипаж. Във водите на развълнуваното море намират смъртта си един фелдфебел-школник, 3 подофицери и 11 кандидат-подофицери, ефрейтори и моряци от екипажа на "Смели“. Всяка година на този ден личният състав на Военноморска база Бургас отдава почит към загиналите с отслужване на панихида и военни ритуали. Със заповед на началника на Главния щаб на Военноморските сили (1998) българските бойни кораби, които плават в този район, спускат "до половина“ военноморския флаг на Република България.

"Смели“ е близнак на кораба-герой "Дръзки“. Българските миноносци са наречени "Дръзки“, "Смели“, "Храбри“, "Строги“, "Летящи“ и "Шумни“ и заедно с учебния крайцер "Надежда“ представляват основата на неголемия български боен флот през Балканските войни и началото на Първата световна война. Миноносците и крайцерът формират "Подвижна отбрана“ на Флотилията и Морската част.

По случай 50-годишнината му през 1957 г. е взето решение "Дръзки“ да бъде увековечен, тъй като е най-известният български военен кораб. За целта едно оръдие, една димна тръба, табелите с името и други запазени елементи на оригиналния "Дръзки“ са монтирани на междувременно бракувания еднотипен "Строги“, който е превърнат в кораб-музей "Дръзки“ и от 21 ноември 1957 г. е сред експонатите на Военноморския музей във Варна. Това е единственият запазен от началото на 20 век кораб от този клас.