Посевите от слънчоглед в добруджанските полета са в сравнително добро състояние, според специалист

©
Пролетните дъждове, по думите на специалиста, са компенсирали липсата на есенно-зимен запас от влага в почвата. "В момента слънчогледът е в добра кондиция. Както всяка година се наблюдават огнища на болестта мана, като на места нападението е достигнало до 30%-40%. Това е следствие на неспазване на сеитбооборота", каза доц. Георгиев и допълни, че почти никой в България не спазва сеитбооборот при слънчогледа. Необходими са 4 години преди да бъде презасят на същото поле.
Не така е ситуацията в полетата на Института, където се спазват правилата. Дори семената не се обеззаразяват с фунгициди и инсектициди. Апелът към земеделските производители е да се опитват да спазват някакъв 2 или 3-годишен сеитбооборот, защото в противен случай въпрос на време е болестите по посевите да нанасят сериозни щети. Очакванията са ако няма екстремни условия, като дълго засушаване или прекалено високи температури, добивите от слънчоглед да бъдат добри в Добруджа - от 300 кг/дка и нагоре.
За предстоящата сеитбена кампания Институтът ще предложи 4 хибрида слънчоглед, 2 "Clearfield Plus", 1 Експрес толерантен хибрид слънчоглед и 1 конвенционален. Два нови хибрида са в Държавно сортоизпитване.
Надеждите са българските земеделски производители да предпочитат повече български сортове и хибриди, защото предстои да заработи механизъм, който да дава допълнително субсидиране за ползване на наша продукция семена. От няколко години интересът към хибридите слънчоглед на ДЗИ е засилен, сподели доц. Георгиев. Всяка година почти на 100% се реализира продукцията, добави той.
Жулиета НИКОЛОВА