Няма глоба за хранене на безстопанствени кучета и котки на територията на община Смолян. Това каза за "Фокус“ Ася Кехайова – старши експерт в общинската администрация, по повод излязлата наскоро информация, че за такова нарушение в родопския град се дължи глоба от 300 до 1000 лв.

По думите й, това е било идея за допълнение в Наредба №14 за придобиване, регистрация, притежаване, отглеждане и контрол на кучетата на територията на Община Смолян, което обаче не е било прието. "Общественото обсъждане на наредбата е било преди повече от 5-6 години и тогава обществени организации и граждани са реагирали на това предложение и затова то е било отхвърлено“, поясни Кехайова.

В съществуващата сега наредба има заложени санкции, които касаят домашните кучета. "Те са за спазване на клаузите за отглеждане на домашните кучета, за свободно пуснати кучета, за това как трябва да се разхождат те. Големите породи трябва да бъдат задължително с намордник, а малките да са на повод. Не трябва да се оставят свободно да се движат на обществени места. Има залегнало изискване и за почистването след кучетата на обществени места и други изисквания, свързани с домашните кучета“, допълни експертът.

Тя уточни, амбулаторията в Смолян работи. В нея уличните кучета са кастрират, чипират и се връщат на местата, от които са заловени. "Проблемът с безстопанствените кучета в Смолян остава и трудно ще се реши. Наличието на безстопанствените кучета идва от самите нас. Не са малко хората, които решават да пуснат на улицата домашния си любимец, който не е бил кастриран. След това се раждат малки, които също остават на улицата и така започва всеобщия проблем с безстопанствените кучета. За съжаление това идва от отговорността на гражданите. Ако ние бяхме по-отговорни като общество, нямаше да е така и да има толкова много кучета по улиците на Смолян“, каза още Ася Кехайова.

Нели ГЕРГЬОВСКА