Надзиратели от затворническото общежитие в Смолян също излязоха на протест

©
Той припомни, че от октомври за служителите в Пловдивския затвор, Смолянското общежитие като негово подразделение, ареста в Пловдив и Плевенския затвор, пилотно са въведени 12-часови смени. "Това беше направено, за да се види как ще тръгнат нещата, но от началото на тази година всички затвори в страната преминаха към този режим на работа. Така обаче се работи доста повече. Доказано е в годините, че на 24 часа е по-добре да се работи. Преди години бяхме за месец на 12 часа и се видя, че е по-добре да се работи по 24 часа“, поясни Баташки. По думите му, специално за Смолян, една от причините за това искане е заради пътя. "Общежитието е извън града, по пътя за село Мугла, който е проблемен, особено през зимата. Често по него има паднали камъни или лавини и се стига до затварянето му и трудно се придвижваме до работното място“, обясни Баташки.
Той допълни, че повишаването на заплатите също е част от исканията на надзирателите. "Ние сме предложили 20 %, но се оказа, че няма да се случи. През миналата година бяха обещали 300 лв. увеличение, накрая ги увеличиха със 120 лв., а останалите са били удръжките на тези 300 лв. Протестираме периодично, като го правим дават по малко увеличение и така до следващия път“, посочи Баташки.
Той уточни, че днешния протест е бил като среща, на която да се информират какво е казал министърът вчера на срещата със синдикалните структури. "Предвиждаме другата седмица да има национален протест в София и на него ще присъстват и надзиратели от затворническото общежитие в Смолян“, каза още председателят на синдикалната организация на надзирателите в Смолянското затворническо общежитие.
Нели ГЕРГЬОВСКА