Автентични родопски облекла изпъстриха библиотеката в Смолян в Парад на носията

© Фокус
Бяха представени различни носии от всички краища на Родопите, както и пиринска и северняшки носии. Сред тях имаше такива от селата Стойките, Върбово, Старцево, Ерма река, Върбина, Стърница, Ляска, Средец и много други. Притежателите на автентичните костюми разказаха подробно за всяка част от тях, като обясниха как и от какво са изработени. Сред представените носии имаше такива по на 100 и дори на 120 години. Една от носиите, която освен облекло, включваше и много накити и гердани, се оказа, че тежи около 20 кг и е предизвикателство да се носи.
На колоритното събитие присъства и д-р Ваня Йорданова – етнолог в Регионалния исторически музей "Стою Шишков“ – Смолян. Тя заяви, че гостите на парада са се насладили на феерия от багри, цветове, кройки, украси и техника и на богатството на българския костюм и най-вече на родопското облекло от миналото. "То е било изключително функционално и е съобразено с климатичните особености на планината, с трудовата заетост на родопчаните. Същевременно обаче облеклото е задоволявало естетическите потребности на своите притежателки. Насладихме се на умели и фини понякога по-натрапчиви, друг път по-едва забележими украси в отделни елементи на женските облекла“, посочи д-р Йорданова.
Тя отбеляза, че родопският женски костюм е изключително богат и уточни, че са представени двата основни типа женско облекло – саяното и сукманеното, като разновидностите между тези облекла са значителни и са наистина нашето богатство. Те оказват възрастова, социална, имотна принадлежност, та дори и селищната принадлежност на своята притежателка.
Д-р Йорданова поздрави всички участници в парада, които са пазители на тези ценности. "Носиите са не само част от вашата семейна и родова история, те са част от нашето културно наследство, грижата към чието опазване имаме отношение всички работещи в сферата на културното наследство и местната общност и държавни и общински органи и организации. Пазете това знание за своите семейства и родове. Предавайте го на поколенията след вас и споделяйте своите знания с широката аудитория, защото те са част и от нашата история и идентичност“, призова етнологът.