Над 3 400 нуждаещи се хора са обслужени от патронажната грижа в Кюстендил. Това стана ясно по време на състоялата се пресконференция, на която бяха представени резултатите от изпълнението на проектите "Патронажна грижа“, реализирани за последните три години, предаде репортер на Радио "Фокус“ – Кюстендил.

От стартирането на дейностите по проект "Патронажна грижа в Община Кюстендил“ през 2019 година до настоящият момент  при общ целеви индикатор 1 653 лица ,са били обслужени   приблизително 3 400 потребители  на територията на община Кюстендил,  включваща града и 71 населени места.

През тези години е извършено надграждане на социалната услуга. "Разгръщане на медицинските грижи, които бяха предимно измерване на витални показатели и водене на потребителски дневник за жизнени показатели до това да се включи извършване на стерилни превръзки в домашна среда по лекарско предписание и взимане на кръв в домашни условия и транспортирането й до лаборатория в специални хладилни чанти“, каза Радмила Рангелова, зам.-кмет на Община Кюстендил.

По думите й социалната услуга предоставяне на съдействие за пазаруване, съпровождане извън дома, заплащане на битови сметки се е разгърнала в ежеседмична подкрепа за домакинствата. Услугата кинезитерапевт е успяла в този проектен период да надгради грижите след разширяване на екипа с още един кинезитерапе news pic 2
© Фокус
вт и зачестяване на посещенията при най-нуждаещите се потребители, предимно след претърпени инфаркт или инсулт.

В Центъра за патронажна грижа са закупени смножество медицински консумативи и изделия, както и уреди, за да се осигури ефективната работа на служителите в изпълнението на ежедневните им дейности.

Община Кюстендил е поискала удължаване на последния проект. Целта на процедурата ще бъде да се осигури подкрепа в домашна среда за лица с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа. Ще бъдат разширени възможностите за предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, вкл. и в контекста на пандемични ситуации.

Венцеслав ИЛЧЕВ