Как да развиваме българския туризъм чрез възможностите на икономиката и специализираните форми в сектора обсъдиха на кръгла маса в Свищов. От Общината уточняват за "Фокус“, че домакин на научния форум бе Стопанска академия "Димитър А. Ценов“. Организатор е екипа на научноизследователския проект "Стратегически възможности за развитие на туристическа дестинация България посредством икономиката на преживяванията".

В приветственото си слово заместник-кметът в ресор "Стопанска и финансова политика“ Станислава Стоянова подчерта, че изследваната тематика е изключително важна предвид факта, че туризмът в България е сред водещите и структуроопределящи национални отрасли, които допринасят за българската икономика.

Изследванията, в които са взели участие 302 респонденти /туристи и експерти/, показаха доста интересни резултати. Те обобщиха, че 73% от анкетираните туристи се влияят от преживяванията, приключенията, вкусовете, ароматите и уникалността при избора на туристическа дестинация, а голяма част от потребителите на туристически услуги са склонни да заплатят дори по-висока цена за допълнителни интересни преживявания. Тъкмо тези преживявания са и мотив за тях да се върнат отново в дадена дестинация. Установено е още, че българските туристи търсят добавена стойност към потребяваните продукти и този интерес се засилил значително през последните 2 години, в резултат на наложените Ковид ограничения.

Като иновации, към които е проявен най-голям интерес изследванията посочват Виртуалната реалност VR и интерактивните карти, а като най-предпочитан канал за реклама анкетираните лица са посочили социалните мрежи и интернет. 

Кръглата маса, на която заедно с останалите гости присъстваха и представители на Туристически информационен център – Свищов, бе организирана в изпълнение на дейностите по популяризиране на резултатите от научното изследване по проекта, който е финансиран със средства по Наредба на МОН за насърчаване на научно-изследователската дейност.