Днес, на среща в Министерски съвет, бе разгледан казуса с язовир Копринка, съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. След многобройни писма до всички институции, изпращани от кмета на град Казанлък Галина Стоянова и областния управител Ива Радева, се състоя среща между всички заинтересовани страни. На нея присъстваха енергийният зам.-министър Николай Николов,  зам.-министърът на МОСВ Петър Димитров, изпълнителният директор на ДП “Управление и стопанисване на язовири" Цако Бънчев, представители на министерството на земеделието и МРРБ и представители на НЕК.

"Разбра се, че язовирът е в капитала на НЕК и в същото време е публично-държавна собственост. След решение на ВАС 4470/2019, обаче, язовирът е на НЕК", обяви Цако Бънчев. След дебатите стана ясно, че в същото положение са общо 40 от 51 язовира.

Кметът на Казанлък подчерта, че ако тази среща не се бе състояла заради казуса на яз. “Копринка", нямаше да се стигне до извода, че това е национален проблем. Галина Стоянова бе категорична, че трябва да се вземе предвид факта, че нестопанисването на язовира може да доведе и води до смъртни случай. Там има нерегламентирано строителство. Извършват се и водни спортове, които застрашават плажуващите. Кметът постави въпроса към НЕК защо не са сезирали държавата за проблема.

В края на срещата главният секретар на МС Ваня Стойнева постави задача да се направи работна група и да се изготвят доклади до края на януари, които ясно да посочат стъпките за изваждане на язовирите от НЕК.

В резултат на срещата, до края на март ще да има изготвен акт на МС и след това да се изготвят РМС-та за всички язовири на територията на страната.