Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова събра на среща представители на розопроизводители и розотърговци, за да обяви следващите стъпки в защитата на традиционния ни продукт - българското розово масло, от рестриктивни европейски регулации, предаде репортер на "Фокус"

“Битката за спасяване на розовото масло не е приключила, защото регламентът, който беше поправен с внесения доклад от Европейския парламент дава срок от няколко години, в които да се анализира и преразгледа отново състава на розовото масло, като съставки, да се определи наистина ли има биологичен характер и какво е въздействието му върху човешкия организъм. Основната цел е защита на течното злато на България, която да се представи пред Европейския парламент", каза Галина Стоянова.

По нейна инициатива преди година и половина е възложено изследване на учените от Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и Българската академия на науките, което да докаже безопасността и невероятните ползи от розовото масло.

Проф. Иван Бъчваров, ръководител на Лабораторията по нелинейна оптика и твърдотелни лазери към Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и специалист в областта на лазерната физика и оптиката, с дългогодишен опит в научноизследователската и преподавателската дейност представи първите резултати.

“Приех предизвикателството,защото още преди две години видях как кметът Галина Стоянова се изправи сама срещу целия свят в защита на националния ни символ. Нашата цел е да докажем, че розовото масло е безопасно. То дори има позитивен ефект на клетъчно ниво. Един от най-интересните резултати показва, че при определени условия розовото масло действа позитивно на клетките", каза проф. Иван Бъчваров.

Резултатите от българските изследвания ще бъдат представени пред Европейската комисия като част от защитата на това безценно "течно злато“, дълбоко вкоренено в културата, историята и икономиката на страната ни.