Казанлъчани се събират на два протеста днес

©
Фондация "Бездомни лапи" и доброволците от Казанлък в 17.30 часа организират протест срещу насилието над животни. "Освен, че ще изложим ясните си и непоколебими искания пред обществото, ние ще ги изпратим и към Европейската комисия, сигнализирайки за слаб контрол върху ЗЗЖ, Президенството, Омбудсмана на Република България, Министерството на земеделието и храните, Народното събрание (Комисия по земеделието, храните и горите)
Нашите ключови искания са за промяна в ЗЗЖ, а именно:
1. По-тежки наказания за насилие над животни
В момента насилието над животни често се наказва с глоби или условни присъди.
Искане: Минимална ефективна присъда от 3 години лишаване от свобода за тежки случаи на насилие (осакатяване, убийство, жестоки изтезания).
Повторни нарушения – минимум 5 години затвор.
2. Разширяване на дефиницията за "жестокост“
Законът трябва да обхваща всяка форма на физическо и психическо насилие, включително:
Умишлено причиняване на болка или стрес.
Използване на животни за садистични или сексуални цели.
Организиране или разпространение на видеоматериали с насилие над животни.
Умишлено изоставяне на животно в състояние, което застрашава живота му.
3. Криминализиране на разпространението на насилие над животни в интернет
Случаят в Перник показа, че насилници продават кадри с мъчения на животни в интернет.
Искане: Криминализиране на заснемането, разпространението и търговията със садистично съдържание срещу животни (също като детската порнография).
4. Национален регистър на извършителите на насилие над животни
В момента няма начин да се проследяват рецидивистите.
Искане: Създаване на публичен регистър на лица, осъдени за насилие над животни, достъпен за институции, приюти и организации.
5. По-голяма отговорност за институциите
Много сигнали за насилие над животни не се разследват сериозно.
Искане:
Въвеждане на крайни срокове за разследване на сигнали за насилие.
Обучение на полицията и прокуратурата за работа с такива случаи.
Санкции за бездействие на органите при доказани случаи на насилие.
6. По-добра защита за бездомните животни
Често насилниците посягат именно на бездомните животни, защото знаят, че няма кой да ги защити.
Искане:
Забрана за "прочистване“ на бездомни животни чрез отрови и насилие.
Въвеждане на общински програми за кастрация и осиновяване.
По-строг контрол върху фирмите, извършващи залавяне на бездомни животни", заявиха организаторите.
Час по-късно - от 18:30 часа пред Районен съд - Казанлък, ще се проведе мирен протест в подкрепа на полицаите Борис Тодоров и Димитър Иванов, които са обвинени в убийството на задържания за кражба Даниел Кискинов. "Нека подкрепим хората, които всеки ден рискуват живота си за опазването на обществения ред! В последните дни в България отново ставаме свидетели на обществено напрежение, предизвикано от трагичен инцидент, в който са замесени полицаи. Без да омаловажаваме човешкия живот и болката на близките на починалия, не можем да пренебрегнем факта, че в такива случаи полицията често е подложена на несправедливи обвинения, преди да бъдат изяснени всички факти. Всеки ден хиляди полицаи в страната и в света изпълняват задълженията си, често срещайки опасни и агресивни ситуации. Често забравяме, че полицаите също са хора – със семейства, с емоции, с граници на физическата и психическата си издръжливост. В случаи като този в Казанлък, общественото мнение бързо се обръща срещу полицаите, преди да е проведено разследване. Медиите поднасят информацията емоционално, социалните мрежи преливат от коментари, които осъждат служителите на реда, без да са изяснени всички факти по случилото се. Нека си зададем въпроса – какво би станало, ако случаят се бе развил по различен начин? Ако задържаният бе ранил полицаите, ако тези момчета бяха убити, изпълнявайки дълга си (както се е случвало с редица техни колеги!)", споделят организаторите.
Организирането на протеста в подкрепа на полицаите днес идва след протеста в събота срещу полицейския произвол. Въпреки недоволството на гражданите в социалните мрежи и хилядите коментари срещу полицаите, на проведения в центъра на Казанлък протест против полицейското насилие, се събраха едва двайсетина души. По време на събитието бяха отправени искания за тестване за алкохол и наркотици на полицейски служители и преминаването през психиатрични прегледи през шест месеца.