Препоръки за това как да избегнем ухапвания от кърлежи и какво да правим, ако все пак попаднем на такива инсекти отправиха от РЗИ – Велико Търново към гражданите, предаде кореспондент на "Фокус“.

Здравните власти припомнят, че активния сезон за кърлежите е от края на февруари до към края на октомври. В този период е препоръчително да избягваме зони с висока трева и храсти, както и гористи местности. Хубаво е да носим дълги панталони, покриващи глезените, високи обувки, горни дрехи с дълги ръкави, шапка и вмъкването на панталоните в чорапите и на горните дрехи в панталоните, се счита като добра защитна мярка срещу ухапване от кърлежи.

"Да се носят дрехи със светъл цвят. Докато човек е на открито, желателно е да се преглежда, колкото се може по-често за евентуално полазили кърлежи. След всяко седене или лягане по земята проверката е задължителна. Да се има предвид, че младите незрели форми на кърлежите (ларви и нимфи) са с малки размери и трудно забележими. За по-добра видимост може да се ползва лупа. Преглеждат се особено внимателно задната част на коленете, слабините, под мишниците, зад ушите, корема, долна част на краката. Кърлежите могат да бъдат сбъркани с лунички, бенки или други пигметни петна по кожата. Като допълнителна защитна мярка могат да се използват репеленти срещу кръвосмучещи насекоми и кърлежи. Репелените, макар и да не гарантират пълна защита, имат свойството да отблъскват кърлежите и да ги държат на разстояние от човек, чиято кожа или дрехи са обработени. Третират се дрехи и кожата по открити части на тялото“, напомнят още от РЗИ.

Репелентите се нанасят на равен тънък слой върху кожата, така че да се получи достатъчно омокряне, но без стичане.

Най-важното, което трябва да направим, ако открием кърлеж по тялото си, е да се свържем с медицинско лице.