Ето кога може да гледате филмът "Борис I - Последният езичник" в кино "Одеон"

©
"Борис I - последният езичник" (1984) е исторически български игрален филм, режисиран от Борислав Шаралиев по сценарий на Анжел Вагенщайн. Създаден в златната ера на българското историческо кино, филмът разказва за един от най-повратните моменти в българската история – покръстването и духовната трансформация на България през IX век. Историята проследява усилията на Борис да превърне една разпокъсана държава в духовно и културно единно царство.
Участват актьорите - Стефан Данаилов, Борис Луканов, Анета Петровска, Антоний Генов, Венцислав Кисьов, Коста Цонев. Оператор е Венец Димитров, музика - Веселин Николов.
Втората половина на IX век. Младият хан на българите Борис търпи поражения във войните със съседите си. По пътя на дипломацията той успява да запази териториалната цялост на България. Борис осъществява сливането на двете племена, българи и славяни, в единна държава. Той прозира, че онова, което ще я заздрави, е религията. Така се извършва знаменателното събитие – покръстването.
Действията на Борис обаче срещат упорита съпротива от старата аристокрация. За да наложи новата вяра, той е принуден да предприеме драстични мерки – избиването на 50 от най-знатните болярски рода. Борис става последният български хан и първият княз, който поставя християнството като основа на българската държавност.
Княз Борис I достига и до друго прозрение – за да има здрава държава, е необходим единен език и писменост. Той приема учениците на Кирил и Методий, създавайки Охридската и Преславската книжовни школи, където започва просвещението на българския народ. Убеден, че делото му е осъществено, той се оттегля в манастир и предава трона на сина си – бъдещия цар Симеон.
Филмът разгръща една мащабна историческа драма, в която изборите на един владетел променят съдбата на цял народ. Сценографията, костюмите и музиката създават внушителна атмосфера, достойна за епохата. "Борис I - Последният езичник" е съкратена версия на двулогията "Борис I", превърнала се в класика на българското историческо кино.
Фестивалът "25 през 2025: История на кино" е посветен на българското игрално и документално кино с историческа тематика. Чрез прожекциите, които протичат едновременно със срещи и дискусии с историци, общественици и киноспециалисти, фестивалът има за цел да привлече общественото внимание към ролята на автора в процеса на създаване на филмовото произведение.
Публиката и специалистите ще имат възможност да обсъждат историческите теми в контекста на съвременния поглед върху българската история, с акцент върху творческата и професионалната стойност на българските автори и техните произведения. Фестивалът предлага възможност за изследване и дискусия както на самите исторически събития, така и на тяхното изобразяване в киното – обективно или пречупено през идеологията на времето, в което са създавани филмите, и влиянието им върху културната памет на нацията.
Всички прожекции са с вход свободен. Събитията са отворени за всички, които искат да научат повече за историята на България и за ролята на киното в създаването на културната памет.
Програмата на фестивала може да видите ТУК.