Столичната библиотека ще отбележи празника на библиотекаря с Ден на отворените врати

©
Тази година Столична библиотека посреща професионалния си празник Ден на библиотекаря с читателска аудитория, наброяваща над 102 хил. читатели, с над 715 хил. заети книги и над 550 хил. посетители през 2024 г. Създаването на атрактивни арт пространства и модерни иновативни формати за привличане нови читателски публики е един от приоритетите на Столична библиотека. През м.г. се откриха нови креативни читателски зони в централната сграда и в реновирания филиал "Люлин“, предстои откриването на комфортно ивент пространство във филиал "Студентски“.
През миналия сезон Столична библиотека отбеляза 10 години от най-емблематичните си кампании и инициативи – "Зелени библиотеки в парковете на София“ и Годишни награди на Столична библиотека "Писател & читател на годината“. В изпълнение на Компонент 1 от "Цифровизация на музейни колекции, библиотеки и архиви“ от ПВУ Столична библиотека е определена за дигитален хъб за Югозападен район (София-град, Благоевград, Перник, Кюстендил и област София) и е признание за успешната цифровизация на книжовното наследство като основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните години.
На 9 май, в Деня на отворените врати, софиянци и гостите на столицата ще могат да надникнат в потайностите на библиотечните хранилища и музейните пространства и да получат едногодишни безплатни читателски карти в централната сграда на Библиотеката на София, а във филиалите на 9 май до 12:00 ч. и на 10 май с обичайното работно време.
В 13:00 часа на пл. "Славейков“ ще се присъединят със стихове, послания и музика известни творци – приятели на библиотеката: проф. Михаил Неделчев, Георги Константинов, Захари Карабашлиев, Мирела Иванова, Деян Енев, Амелия Личева, Тони Николов, Калин Терзийски, Митко Новков, Светлозар Желев, Роман Кисьов, Хайри Хамдан, Димитър Кенаров, Нинко Кирилов – автори, които са били винаги съпричастни към нашата духовна кауза. За хубавото настроение ще се погрижат любимите музиканти – Иван Бороджиев (саксофон), Ели Раданова (вокал), Венци Дреников (клавишни).
Столичната библиотека ще предложи в празничните дни две фотодокументални експозиции.
"Библиотеката на София разказва“ представя част от богатото книжно наследство на София, запазено за бъдещите поколения благодарение на всеотдайността и професионализма на стотици пазители на книжовността, работили в Столична библиотека за популяризирането на словото и знанието.
Акценти в изложбата са и ценни издания на видни български общественици и писатели, които са работили като библиотекари, сред които са проф. Марин Дринов, Стоян Заимов, Константин Иречек, Пенчо Славейков, Елин Пелин, Пейо Яворов, акад. Михаил Арнаудов, Асен Разцветников, Кирил Христов, Васил Пундев и др. В изложбата са включени уникални старопечатни издания "Славеноболгарское детоводство“ (1835) от Неофит Бозвели“, "Писменница на славянский-а язык“ (1847) на Иван Момчилов, "Христоматия славянскаго язика“ (1852) на Неофит Рилски, богослужебният сборник "Кириакодромион, сиреч Неделник“ на Софроний Врачански (1806 г., първата печатна книга на новобългарски език, наложила говоримия език като книжовен, която става популярно домашно четиво сред българския народ през Възраждането).
Краеведска изложба, която представя ролята на Столична библиотека в популяризиране на богатото книжовно наследство на библиотеките от София област. В експозицията са презентирани най–значимите общински и читалищни библиотеки от областта.
Наградата "Дарител на Столична библиотека“ ще получи изтъкнатият български художник Греди Асса за подарената на Библиотеката на София великолепна картина "Библиотеката“ от последната му изложба "Изгорелите книги“, която посетителите могат да разгледат в галерия "София“ до 15 май. Ще бъде връчена и професионалната награда "Библиотекар на Столична библиотека – 2024“.