Дървопреработвателни предприятия: Настояваме за стратегия за развитие на горското стопанство и дърводобива в страната

© Фокус
"За нас е изключително важно да имаме конкурентноспособна суровина, защото ние донасяме добавена стойност и вместо да изнасяме сурова дървесина, ние изнасяме готов продукт, а добавената стойност остава в България“, коментира Банков.
Той уточни и, че ръководеното от него предприятие не работи на пълен капацитет от повече от три години.
"Причините са няколко. Първо, след бурния растеж след ковид пандемията, в момента наблюдаваме изключително високи ценови равнища на суровината, които бяха предизвикани от това, че дървесината се ползваше за отопление, предвид скъпите цени на тока и газта. В момента пазарите са изключително слаби, а търсенето е изключително затруднено и има изключително конкурентно предлагане. Цените на дървесината стигнаха високи нива благодарение и на ограничението на добива. В момента имаме нужда от адекватна балансирана политика за намиране на конкурентна цена и достатъчно предлагане, за да може и ние като преработватели, които искат а създават работни места – да работим“, обясни още Николай Банков.
Относно цените на дървесината, той коментира, че в момента те са над два пъти по-високи от тези преди пандемията.
"Има нужда от държавна политика – подпомагане на местното производство, подпомагане на местния бизнес, забрана за износ. Дървесината трябва да се преработва, а не да се ползва за горене и за отопление. Зад нас стоят много мебелни производители и други ползватели на готовия продукт. Те създават над 3% от БВП и всички са засегнати по веригата за доставки. Това, за което настояваме, е за премахване на т.нар. ограничителна заповед, въведена от министър Бозуков, която намали дърводобива във възрастните гори с 30%. Това създаде изкуствен недостиг на дървената суровина. От там нататък настояваме за стратегия за развитие на горското стопанство и дърводобива в страната, за да има устойчивост и предвидимост“, категоричен бе още управителят.
Той допълни и, че е необходимо да се намери екологичен и търговски баланс, който да донесе едновременна изгода за държавата и бизнеса.
Луиза ТРАНЧЕВА