Предприели сме всички мерки за гарантиране на електрозахранването в Русенско целогодишно, заяви областният управител Драгомир Драганов по време на среща с ръководство на ЕРП Север вчера във Варна.

Той посочи, че координацията между отделните държавни структури и местната власт е на много добро ниво и се предприемат всички необходими действия за почистване около електропроводите в региона и направа на нови просеки там, където е необходимо. Общият брой на дърветата, които попадат в т.нар. минимална сервитутна зона от 7 метра около далекопроводите и застрашават тяхното функциониране в региона е около 5270, като вече приблизително 790 от тях са премахнати. Важно е да се знае, че преобладаващо сред тях са самораслите издънки и изключително внимателно преди отстраняване се селектират само тези, които са действително опасно и могат да доведат до аварии, които да прекъснат електрозахранването в населените места от региона. Освен това сухите клони на подобни дървета създават опасност от възникване на пожари, които могат да обхванат значителни територии.

Драганов обясни, че това е един продължителен процес и по никакъв начин няма да се допусне премахване на дървета, които не представляват проблем за нормалното електроподаване. Областният управител посочи, че по този начин ще се сведат до минимум аварийните прекъсвания на електропроводи заради паднали дървета и счупени клони.

Същевременно по време на срещата бяха обсъдени предложения за законодателни промени на среща, като идеята е намаляване на рисковете от инциденти и аварии и улесняване на поддръжката по критичната инфраструктура в горските територии.

Предложенията направени от ЕРП Север са свързани на първо място с опасни дървета в сервитутните зони, преминаващи през държавни и общински гори и включват искания за намаляване на административната тежест при издаване на позволително за сеч и разписване на конкретни срокове за издаването му.

Необходимо е и нормативно уреждане на създаването и функционирането на работни групи, които участват в процеса на маркиране на дърветата за сеч, така че да се гарантира яснота и ефективност в изпълнението на тези дейности. При наличието на опасни дървета както в сервитутните зони, така и извън тях, когато става въпрос за територии на частни гори, съществуващият чл. 51в от

Наредба № 8 от 5 август 2011 г. за сечите в горите създава редица неясноти, които възпрепятстват неговото практическо прилагане. Липсва яснота относно това кой орган от държавната или общинската изпълнителна власт следва да взема решение за отсичане, особено в случаите, когато се касае за елементи от електроразпределителната мрежа. Освен това отсъства дефиниция на понятието "превантивно премахване на дървета“, създаващи опасност за функционирането на инфраструктурни обекти или застрашаващи живота и здравето на хората. Не са предвидени конкретни срокове за вземане на решение в такива случаи, както и не е регламентирано кой извършва същинската сеч. Съществува необходимост и от въвеждане на понятието "техническа сеч“ като специфична дейност с ясно определени параметри, считат от ЕРП Север.

Във връзка неяснотата в нормативната уредба се обсъди и преработване на текста на чл. 51в от Наредба № 8 или създаване на отделен нормативен ред за премахване на опасни дървета в и извън сервитутните зони, преминаващи през частни гори, с цел гарантиране на безопасността и правната сигурност при изпълнение на подобни дейности.

Предложенията за промяна на действащата норматива уредба ще улеснят извършването на просеки около електропроводите и нормалното функциониране на инфраструктурните обекти, както и ще спомогнат за запазването на доброто сътрудничество между ЕРП Север, местната власт и горските стопанства на територията на Североизточна България.