Възстановява се църквата "Св. Николай“ в Горни Раковец, 170-годишна мазилка от стените й е почти отстранена. Това каза за Агенция "Фокус“ Дафинка Станоева, член Църковното настоятелство на старинната църква "Свети Николай“ в Долни Раковец, Пернишко. Занимава се с реставрацията на църквата от 12 години. "В началото вътре нямаше почти нищо, дори и икони. Построена е между ХV и ХVI в., точната дата не се знае. Няма и документи за строеж“, заяви тя.

Знае се, че е строена по време на робството, когато е важало изискването църквите да не са по-високи от височината на турчин с фес, качен на кон. "Затова и тази църква е с четири стъпала, вкопани в почвата. През 1850 г. е изографисана от зограф Димитрий от Самоковската школа. Тогава той е живял в къщата на свещеника, който по това време е служил в селото. Местните са били много добронамерени и кой каквото е имал, му е носил, за да задоволява нуждите му. Останал доволен и в чест на селото и свещеника е изографисал цялата стая, в която е живял. Но през 1960 г. къщата е бутната  и стенописите не са запазени“, обясни Станоева.

След като достига до радомирския бей това колко е красиво изписана църквата, тя бива замазана. "Селяните от това село имат навици всяка неделя да ходят на църква, а след като литургията, отиват на кръчма. Там си говорят колко красиво е изписана църквата. Чули от съседната маса турците и отишли при радомирския бей: "В Долни Раковец гяурите направили много красива църква. Изрисували я от пода до тавана“, предали те.

По думите й разгневен той отсича, че не може раята да има такава църква и нарежда всичко да бъде замазано. "Тогава измазват иконостаса със сива блажна боя, а стените – с 1-сантиметров варов разтвор. Оттогава са минали над 170 години“, разказа Дафинка Станоева.

"От няколко години я възстановяваме. Остава ни още една стена, за да  премахнем напълно мазилката, но бавно и сигурно напредваме“, добавя тя.

Милослава АНГЕЛОВА