Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из "Духовните маршрути в Пловдив"

©
Небет тепе е комплекс, в който на малка площ може да се проследи генезиса на града и неговата хилядолетна история от праисторическата епоха до днес. Сравнително оскъдни са останките от най-ранното поселение на хълма поради непрекъснатото обитаване до наши дни. Добре проучена е най-високата част, обособена като цитадела на елинистическия, античния и средновековния град.
Най-внушителни и добре запазени са крепостните стени и елементи на фортификацията от различни епохи. В северната крепостна стена е изграден таен вход, по който се достига до площадка, от която се виждат изсечени в скалата стъпала. Изградените и поддържани от римляните укрепления от I до VI в. очертават Небет тепе като основен пункт в отбраната на Филипопол. В процеса на археологическо проучване са документирани жилища от тракийския период, улици и жилищни сгради от римския период, късноантични сгради, средновековно водохранилище (щерна), запазени са останки от османския период и Възраждането.
Новият сезон на "Духовни маршрути в Пловдив 2025“ на издателство "Летера“ ще се проведе на два етапа – през май-юни и през септември-октомври. Първият етап ще разкаже за Римския Пловдив – късноантична сграда "Ирини“, римските терми и Небет тепе, ще поведе любознателните по Главната улица на Пловдив, Градската градина и Бунарджика.
Проектът "Духовни маршрути в Пловдив 2025“ е финансиран от Община Пловдив по Компонент 1 "Фестивали и значими събития“ и е част от Културния календар на града.