14 проекта ще финансира МИР в Кюстендил по процедура от Плана за възстановяване

© МИР
Това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, по време на посещението му на шивашко предприятие в Кюстендил, което е изпълнило успешно два европейски проекта по Оперативна програма Иновации и конкурентоспособност (ОПИК) 2014 - 2020 г. На посещението присъства и Главният директор на Главната дирекция Европейски фондове за конкурентоспособност – Илияна Илиева.
Министър Пулев посочи, че то е добър пример за компания модернизирала производството си и повишила енергийната си ефективност по европрограмите за бизнеса от изминалия програмен период.
В предприятието работят близо 140 души, като то изнася продукцията си главно за германския пазар и работи съвместно с международни компании като "Hugo Boss". Фирмата е създала модерна производствена база с отлични условия за труд и почивка, която е еталон за бранша. Фирма "Витал" има два изпълнени и приключени успешно европроекта за безвъзмездна финансова помощ в размер на половин милион лева по ОПИК 2014 -2020 г.
Министърът на иновациите и растежа изтъкна, че вече са одобрени от ЕК и двете нови програми за бизнеса към МИР с общ бюджет от 5 млрд. лв. Това са новата "Конкурентоспособност" (ПКИП) за 3 млрд. лв. и новата Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация (ПНИИДИТ) с бюджет от малко над 2 млрд. лв.
"Екипът в министерството работи активно и двете програми бяха одобрени за рекордно кратки срокове, за да осигурим ресурс за българския бизнес в тези трудни времена с няколко кризи", заяви Пулев.
Той подчерта, че по различни процедури през структурните фондове и Плана за възстановяване само през МИР в първата половина на 2023 г. ще бъдат стартирани мерки за над 1 млрд. лв. за българските компании.