По улиците на Техеран се увеличава броят на жените, които ходят без хиджаб. Това е нещо ново, различно и властите не реагират ожесточено или с насилие. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио ФОКУС с водещ Цоня Събчева - Зорница Илиева, международен анализатор.
"Друго нещо - Иран освен, че постигна авторитет, че се справи с тази ситуация на война - усложни отношенията между САЩ и Израел. Нещо, което досега не се беше случвало. Израел попадна в изолация, след като беше подписан този меморандум за разбирателство, Тел Авив реагира гневно, министрите също казаха, че САЩ са ги предали и има призиви войната на Израел срещу Иран да продължи самостоятелна", коментира анализаторът.
"Според новия шеф на Мосад те са в състояние все още да предизвикат смяна на режима и преврат в Техеран. Не се връзват тези изяви със ситуацията, която е наистина в Тел Авив - там няма жива сила, за да извърши каквито и да било операции над Иран, най-малкото сухопътни. Пък да не говорим, че такава война трудно може да само със самолети", допълни Зорница Илиева.
"Това, което Тръмп иска да приключи по-бързо - е досието "Иран" - защото му предстоят междинни избори, има проблеми във Вашингтон, съпротива от демократите, от неговата собствена републиканска партия и затова той се старае да представи тази война като победа на САЩ", уточни анализаторът.
Повече чуйте в звуковия файл.



10:46 / 27.06.2026
7793




