В Държавния департамент на САЩ се състоя историческо събитие, което може да сложи край на кървавия конфликт в Близкия изток. Израел и Ливан подписаха официално тристранно рамково споразумение с посредничеството на Вашингтон след интензивни и тежки преговори, пише ВВС.
Документът беше парафиран от ливанския посланик Нада Моауад и израелския ѝ колега Йехиел Лайтер, а държавният секретар на САЩ Марко Рубио определи стъпката като началото на един без съмнение труден, но съществен и абсолютно необходим път към постигането на траен мир в региона.
Мащабните сблъсъци между Израел и подкрепяната от Иран шиитска групировка "Хизбула“ избухнаха на 2 март, когато организацията откри огън по израелска територия само броени дни след съвместните удари на САЩ и Израел срещу Иран. Последвалата ескалация доведе до разрушителни въздушни и сухопътни операции на израелската армия на ливанска територия. Черната равносметка от конфликта до момента е опустошителна – войната отне живота на над 4000 души в Ливан и принуди повече от един милион граждани да напуснат домовете си и да се превърнат в бежанци.
Въпреки че представителите на трите държави решиха да запазят детайлите в тайна и не уточниха как новата спогодба се различава от предишното примирие от 16 април, политическите послания бяха категорични. Ливанският посланик Нада Моауад подчерта, че това е решителна крачка към възстановяване на суверенитета и териториалната цялост на Ливан, която ще позволи на хората да се завърнат по домовете си в условия на сигурност и благоденствие. От своя страна израелският посланик Йехиел Лайтер похвали своята колежка за твърдата позиция и обяви най-важния извод от споразумението: Иран и "Хизбула“ вече са напълно извън уравнението, с което пътят за реален и дългосрочен мир между двете съседни страни е окончателно отворен.



12:41 / 27.06.2026
327



