Русия води отчаяна битка пред лицето на  украинската контраофанзива, е заявил украинският президент Володимир Зеленски пред NBC News, като е допълнил, че вярва, че ако Кремъл загуби тази битка, той в крайна сметка ще загуби войната.

"Нашият героичен народ, нашите войски на фронтовата линия са изправени пред много силна съпротива“, е заявил той в интервю в президентския си офис в Киев. "Тъй като Русия да загуби тази кампания срещу Украйна, бих казал, всъщност ще означава загуба на войната.“

Зеленски е допълнил, че новините от фронтовата линия са "като цяло положителни“, добавяйки, че бавните доставки на нови западни оръжия, като изтребители, помагат на отбранителните усилия на Русия.

Той също така е отговорил на Доналд Тръмп и губернатора на Флорида Рон ДеСантис, републикански кандидати за президент, които поставиха под въпрос продължаващата американска военна подкрепа за Киев. Зеленски ги е поканил да отидат в Украйна, като е предупредил, че поражението на страната му ще означава само по-широк конфликт с Москва по-късно.

Интервюто идва дни след началото на дългоочакваната контраофанзива, насочена към изтласкване на силите на руския президент Владимир Путин от окупираната територия.

Киев заяви, че има допълнителни победи в началните етапи на кампанията си, но все още няма пробив срещу здравата руска отбрана в южната и източната част на Украйна.

Разрушаването на язовир Каховка миналата седмица добави зашеметяващо ново измерение към конфликта, повече от 15 месеца след нахлуването на Кремъл. В интервюто за американската медия Зеленски е повторил твърдението си, че Русия е взривила язовира, "Не 99%, сигурен съм 100%“.

Кремъл заявява, че Украйна е виновна. 

В лицето на Зеленски Русия намери безстрашен противник, чийто отказ да напусне столицата повиши международния му имидж и помогна за осигуряването на милиарди долари военна помощ, повечето от която е от администрацията на Байдън.

Контраофанзивата може да се окаже решаваща не само за надеждите на Зеленски да си върне заграбената земя, но и за поддържане на подкрепата на съюзниците, която може да бъде обтегната от сложността на бойното поле и вътрешната политика.

Обучението на украински пилоти за пилотиране на американски изтребители F-16 вече е започнало, заяви в по-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, потенциално мощен инструмент за защита на небето на страната, който отдавна е желан от Зеленски. Но това няма да е бързо решение, като обучението вероятно ще отнеме много месеци и ще дойде твърде късно, за да притъпи руското господство в небето в контранастъплението.

"Разбирам, че има бюрокрация“, е заявил Зеленски. "Но ние губим време, губим хора и най-важното, губим предимството си“ и "Русия контролира въздуха“. Анализатори заявяват, че господството на Русия във въздуха е важен фактор в битките, които се водят по фронтовите линии.

"Украйна иска да може да се състезава във въздуха – нека го направим днес“, е заявил Зеленски. А изчакването на F-16 и други оръжия "означава, че войната ще продължи по-дълго“, е добавил той. "Това не е Украйна срещу Русия, Русия воюва срещу цивилизования свят“.

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин се е срещнал с министрите на отбраната на НАТО в Брюксел на 15 юни за първата среща на Контактната група по отбраната на Украйна от началото на контранастъплението. Ключов въпрос за НАТО е силното желание на Украйна да се присъедини към Алианса, нещо, което раздели неговите членове и предизвика яростна съпротива от страна на Кремъл.

"Ние разбираме, че утре няма да бъдем членове на НАТО“, е заявил Зеленски. "Но имаме нужда от покана и трябва да е ясно, че след тази война, ако сме готови и ако украинската армия е готова за стандартите на НАТО, тогава след войната ще бъдем поканени да се присъединим".

Той е добавил: "Много е важно да чуваме истината, а не да ни казват лъжи“.

Самият въпрос за украинската военна помощ също е вероятно да се превърне в предизвикателство за кампанията на президентските избори в САЩ следващата година.

Зеленски е признал, че американските политици, обмислящи намаляването на военната помощ за Украйна, са "голям риск за Украйна“, но е заявил, че вярва, че това няма да се случи.

Тръмп заяви, че ще прекрати войната незабавно, но не обясни как, докато се оплакваше от цената на помощта. ДеСантис, неговият основен съперник, се отказа от коментари, в които омаловажаваше войната като "териториален спор“, в който САЩ не трябваше да се "оплитат още повече“.

Украинският президент е подчертал, че ако Русия победи Украйна, тя може да се насочи към съседна държава, която е съюзник на НАТО, рискувайки по-широка световна война заради клаузата за взаимна отбрана на Алианса.

"Готови ли са да започнат война, да изпратят децата си? Готови ли са да умрат?" е заявил той, когато е попитан за Тръмп и ДеСантис. "Ако Русия окупира Украйна, те ще се насочат към балтийските страни, към Полша, към която и да е страна от НАТО и в този конкретен случай САЩ ще трябва да избират между разпускането на НАТО или битката.“

Той също така е поставил под въпрос твърдението на Тръмп, че може да сложи край на войната за 24 часа. 

"Защо не го направи по-рано? Той беше президент, когато войната се водеше тук“, е подчертал Зеленски, очевидно имайки предвид анексирането на Крим и боевете в Източна Украйна срещу проруските сили от 2014 г. насам. "Мисля, че той не можеше да направи това. Мисля, че днес в света няма хора, които биха могли просто да поговорят с Путин и да сложат край на войната".