Следващия месец западните държави ще въведат нови санкции срещу руския петролен сектор, съобщава американското издание The Wall Street Journal.

"САЩ и съюзниците им подготвят нов кръг от санкции срещу руската петролна индустрия, чиято цел е да ограничат цените на преработените петролни продукти, изнасяни от Русия“, се казва в статията.

Отбелязва се, че тази седмица представители на Министерството на финансите на САЩ провеждат срещи в различни страни в Европа, опитвайки се да договорят подробностите за новите санкции, които трябва да влязат в сила на 5 февруари.

"Санкциите ще поставят две горни граници на цените на руските преработени продукти: едната за износ на продукти с висока цена като дизелово гориво, а другата за евтини като мазут“, пояснява изданието.

Ограничаване на цената на руския петрол от западните държави не доведе до желания резултат и затова предложените нови санкции имат за цел да направят още по-трудно за Русия да генерира приходи от енергията, коментират от редакцията.

Според вестника централен въпрос в преговорите между американски и европейски служители ще бъде пределната цена. Американците се стремят да определят достатъчно ниска горна граница на цените на руските петролни продукти, за да намалят печалбите на Русия, но достатъчно висока, за да продължи Москва да продава дизелово и други горива на световните пазари.

По данни на изданието високопоставеният американски служител Бен Харис ще посети тази седмица Латвия, Литва, Естония и Полша, за да обсъди въпроса за санкциите и тавана на цените. В преговорите ще участва и Олег Устенко, съветник на президента на Украйна по икономическите въпроси.

"Тази седмица наистина е важна. Ситуацията с ограничаването на цените на петролните продукти е малко по-сложна, но вече знаем как да решим този въпрос. В този смисъл ще бъде малко по-лесно, защото знаем методиката“, заяви Устенко пред вестника.

По-рано Bloomberg съобщи, че наложеният от Запада таван на цените на руския петрол струва на Кремъл 160 милиона евро на ден. Пропуснатите приходи ще нараснат до 280 милиона долара на ден, когато таванът бъде разширен за рафинираните продукти от 5 февруари, се казва в доклад на базирания в Хелзинки Център за изследване на енергията и чистия въздух (CREA). Изследването предоставя допълнителни доказателства за това как таванът, наложен от страните от Групата на седемте - и свързаните с него санкции на Европейския съюз - удрят Москва. Водещият руски суров петрол вече се продава на по-малко от половината от международните цени.