Войната в Украйна показа, че в продължителен конфликт с такъв мащаб и интензивност, победителят в крайна сметка се определя от демографския и икономическия потенциал на страните. Това мнение изрази бившият главнокомандващ на украинските въоръжени сили и настоящ посланик на Украйна в Лондон Валери Залужни, цитиран от Athena Lab.

Той отбелязва, че страните трябва да избягват война на всяка цена поради драматичните последици от въоръжения конфликт. Но ако е невъзможно да се избегне война, държавата трябва да подготви за битка не само армията, но и обществото. Когато войната вече е започнала, победителят в един дългосрочен конфликт се определя от демографията и икономиката, убеден е Залужни.

Така, в условията на изключително ниската раждаемост, характерна за съвременна Европа, най-оскъдният ресурс при война са хората, подчертава главнокомандващият. Според него руско-украинската война показа, че демографските показатели до голяма степен определят съдбата на един дълъг конфликт.

От друга страна, съвременните оръжейни системи са станали толкова скъпи, че интензивното им "консумиране“ от фронта може да стане непосилно. Следователно, държавите с по-силна икономика ще имат повече възможности да спечелят конфликти.

Обобщавайки казаното, Залужни прогнозира, че в бъдеще войните ще се характеризират с разполагането на относително по-малък брой войници и масовото използване на по-евтини оръжия.

Оръжия от руско-украинската война

УНИАН по-рано писа, че Русия е започнала да използва нов тип дрон - реактивен аналог на "Шахед", който беше наречен "Бандерол". Той лети много по-бързо от ''Шахед'' и на по-голяма височина. Това е трудна цел за мобилни противопожарни групи, но е и значително по-скъп от обикновен БпЛА.

Украйна пък от своя страна бързо увеличава производството на собствената артилерия. Въпреки нарастващата роля на дроновете, артилерийският огън остава изключително важен фактор във войната.