Вархей: Очаквам виновните за инцидентите от омраза срещу българи в РСМ да бъдат изправени пред съда

©
"Събитията от 4 февруари не са обнадеждаващи. Надявах се на много повече – както беше решено от ръководствата на двете страни, датата на рождението на Гоце Делчев, ще бъде съвместно чествана. Надявам се догодина да успее и да няма подобни събития по границата. Трябва да призная, че за властите в Скопие не е лесна задача да запазят спокойствие, ако има провокации по границите. Заедно ЕС трябва да изпрати послание, че историята е споделена и трябва да бъде празнувана като такава. Ще направим всичко по силите си, за да намалим напрежението. Надяваме се всички двустранни споразумения да бъдат изпълнени“, каза Вархей в отговор на въпроси на български евродепутати.
Андрей Ковачев поиска от Вархей да потвърди, че ЕК следи не само промяната на македонската конституция, но и изпълнението на двустранното споразумение между София и Скопие от 2017 г. и двата протокола, преди да започнат съществените преговори със Северна Македония за присъединяване.
В случая с Република Северна Македония поставихме много ясни правила в преговорната рамка, което позволи свикването на първата междуправителствена конференция, уточни еврокомисарят.
"Исканията са ясни, необходими са добросъседски отношения. ЕК ще следи този въпрос и очакваме напредък тази година. Наблюдавам събитията, говорих с македонски граждани, които се самоопределят като българи. Властите в Скопие не само са наясно, но и действат, за да изкоренят всякаква омраза към българите. Извършителите са задържани, разследването продължава, надявам се да има дело в съда. Мисля, че това трябва да е показател за решимостта на властите в Скопие“, добави Вархей и по повод случая с Християн Пендиков.
Вархей посочи, че ЕК следи за спазването на договора между България и Северна Македония, както и на Договора от Преспа. Той обяви, че докладът за напредъка на Северна Македония се очаква да бъде публикуван през есента.