Будапеща смята въвеждането на таван на цената на газа за грешка и ще гласува против това предложение, което се обсъжда в понеделник на среща в Брюксел от енергийните министри на ЕС. Това съобщи министърът на външните работи и външноикономическите връзки на Унгария Петер Сиярто на среща с унгарски журналисти в почивката на заседанието, предава ТАСС.

Той отбеляза, че на сутрешната сесия е проведено пробно гласуване, по време на което девет страни са се противопоставили на предложеното ниво на газовата горна граница. Затова, за да се постигне консенсус, гласуването ще продължи. "Но без значение колко кръга на гласуване има, днес Унгария ще гласува против ограничението на газа, защото смятаме, че това е изключително лоша мярка, която е опасна за Европа и може да застраши европейските енергийни доставки“, каза Сиярто, чиято реч беше излъчен от телевизионния канал М1 .

Въвеждането на таван на цените на газа няма да принуди Унгария да съгласува с ЕС промените в дългосрочните договори с Русия, категоричен е първият дипломат на Будапеща. "Тази пазарна намеса ще повлияе на ценообразуването, определено в нашето споразумение за закупуване на газ [с Русия] в дългосрочен план“, каза Сиярто.

Той отбеляза, че за Будапеща е изключително важно руският вицепремиер Александър Новак да изрази желание да обсъди този въпрос. Според министъра за Унгария е от голямо значение също така, че "едно много лошо предложение за таван на цената на газа все още й дава свобода на действие“ и не съдържа изискване за съгласуване на евентуални промени в договорите с руската страна с Европейската комисия през аванс.

Според него министрите от ЕС все още не са постигнали споразумение в Брюксел за таван на цените на газа. "Днес на сутрешната сесия беше внесено ново предложение, по което се проведе пробно гласуване. В хода му девет държави гласуваха против [предложеното ниво]", каза унгарският външен министър.

Сиярто отбеляза, че тъй като това са предимно малки страни с малко население, както и Германия, предложението може да бъде прието с квалифицирано мнозинство. Въпреки това беше решено да се проведе ново гласуване, тъй като ръководството на ЕС "иска да постигне консенсус, за да може да бъде споделена отговорността, когато стане ясно, че това е грешка", обясни унгарският министър.