Европейските предприятия се подготвят за нов "шок" заради високите цени на газа тази зима
©
Тази загриженост се подхранва от изчерпването на резервите за студено време, засилената конкуренция с Азия за втечнен природен газ (LNG) и риска от намаляване на доставките от Русия.
След енергийната криза през 2022 година, когато цените на газа достигнаха почти 350 евро за мегаватчас (MWh), десетки компании в Европа затвориха заводи, намалиха производството и съкратиха работни места. Високите цени на газа подкопаха тяхната конкурентоспособност.
Много компании сега поддържат ниско потребление на газ и ограничават производствената дейност, което оказва отрицателно въздействие върху и без това бавния икономически растеж в Европа. Търсенето на газ в Европейския съюз (ЕС) е със 17 % по-ниско от средното ниво през петте години преди пандемията от Covid-19.
Междувременно цените на газа в Европа достигнаха най-високото си ниво от една година насам и анализаторите прогнозират по-нататъшно увеличение. "Притесняваме се, че намаляваме бдителността си, тъй като цените на енергията сега са по-ниски, отколкото ще бяха през 2022“, заяви Свейн Торе Холсетер, главен изпълнителен директор на компанията за торове Yara.
"Не бива да забравяме, че цените все още са значително по-високи, отколкото в ключови региони като САЩ, Близкия изток или Русия“.
Допълнителната нервност се подхранва от перспективата за прекратяване на споразумението за транзит на руски газ през Украйна в края на годината, което подтиква купувачите към активно търсене на изгодни сделки.
Франсиско Бланш, ръководител на отдел "Изследване на суровини и финанси“ в Bank of America, прогнозира, че цените на газа в ЕС може да се повишат до 70 евро/МВтч през следващата година, в сравнение с около 50 евро/МВтч сега.
За сравнение, средната цена на природния газ в Европа през петте години преди пандемията е била 17,58 евро/МВтч, според лондонската стокова борса (LSEG).
Резервите от газ в съюза са запълнени на 85 %, което е с 10 процентни пункта по-малко от преди година, според Gas Infrastructure Europe.
Това прави настоящата зима по-трудна, изтъкна Барбара Ламбрехт, анализатор в Commerzbank. Студените периоди биха могли да намалят нивата на запасите по-бързо от предишните две сравнително топли зими, допълват от агенцията.
Радослав Велков