Украйна получи 1 милиард евро от ЕС, благодарение на замразените руски активи

©
Това съобщи премиерът на Украйна Денис Шмихал след среща с еврокомисаря по икономиката и производителността Валдис Домбровскис в Брюксел в сряда, 9 април.
Според Шмихал това е третият транш в рамките на инициативата на Г-7. Средствата ще отидат за приоритетни разходи на украинския бюджет.
Общо, както отбеляза министър-председателят, по програмата ERA партньорите на ЕС са предоставили на Украйна 5 милиарда евро.
Според Шмихал, по време на срещата с Домбровскис, той е подчертал важността на пълната конфискация на замразените руски активи, които трябва да бъдат използвани за възстановяване на Украйна.
В началото на март министър-председателят съобщи, че Украйна е получила 752 милиона лири стерлинги като част от инициативата G7 ERA от Обединеното кралство.
Инициативата за извънредно ускоряване на приходите (ERA) на страните от Г-7 предвижда предоставяне на помощ на Украйна в приблизително 50 милиарда долара заеми, обезпечени с приходи от замразените руски активи. Тези средства са предназначени за подкрепа на бюджета, военни нужди и възстановяване на инфраструктурата на Украйна.
Замразените руски активи
Bloomberg съобщи по-рано, че ЕС търси "по-агресивни" начини за изземване на замразените активи на Руската централна банка.
ЕС, заедно със страните от Г-7 и Австралия, замразиха около 280 милиарда долара руски активи под формата на ценни книжа и пари, главно чрез белгийската клирингова къща Euroclear.
Според Министерството на финансите на САЩ санкциите срещу влиятелни руски лица допълнително са замразили активи на стойност около 58 милиарда долара, включително луксозни недвижими имоти, яхти и частни самолети.
Премиерът на Украйна по-рано заяви, че страните от Г-7 и ЕС ще отпуснат 50 милиарда долара на Украйна през 2025 г., обезпечени със замразени руски активи.
През януари 2025 г. ЕС за първи път прехвърли първите 3 милиарда евро на Украйна, обезпечени с приходи от замразени руски активи.
На 25 февруари върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас заяви, че в момента няма консенсус сред всички членове на ЕС относно конфискацията на руски активи, замразени в ЕС.
Санкциите върху замразените руски активи трябва да се удължават на всеки шест месеца със съгласието на всички 27 страни от ЕС. В същото време Брюксел се опасява, че Унгария може да блокира продължаването им това лято.