Тръмп: Индия и Пакистан се споразумяха за пълно и незабавно прекратяване на огъня

©
В публикация в социалната мрежа Truth Social, президентът на САЩ написа:
"След дълга нощ на преговори, с посредничеството на Съединените щати, с удоволствие обявявам, че Индия и Пакистан се споразумяха за ПЪЛНО И НЕЗАБАВНО прекратяване на огъня.“
Поздравявам и двете страни за проявения здрав разум и голяма интелигентност. Благодаря ви за вниманието към този въпрос!"
Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Асиф заяви по-рано, че са установени контакти с Индия и че САЩ и Саудитска Арабия играят посредническа роля за успокояване на напрежението.
"Мога да потвърдя, че Съединените американски щати и Саудитска Арабия играят ключова роля като посредници.“ Американският държавен секретар разговаря днес с началника на Генералния щаб на пакистанската армия, а саудитският министър, отговарящ за външните работи, в момента е в Исламабад“, съобши Асиф, цитиран от Guardian.
Той посочи, че Пакистан не вярва, че Индия се стреми към деескалация, но че Исламабад не е против успокояването на напрежението с посредничеството на "приятели“.
Напрежението между Индия и Пакистан ескалира след нападението на 22 април в контролирания от Индия Кашмир, при което загинаха 26 туристи. Ню Делхи обвини Пакистан за подкрепата на атаката, което Исламабад отрече. Двете страни са въвлечени в най-интензивния конфликт от десетилетия насам.
Първият конфликт започва през 1947 г., когато Индия и Пакистан получават независимост от Великобритания. Тогава лидерът на индуистите Хари Сингх управлява Кашмир.
Мюсюлманското население, което е било мнозинство дори тогава, е поискало обединение с Пакистан.