Руският президент Владимир Путин иска да проведе парад на 9 май в Москва, за да докаже, че "Кремъл е все още силен“. Това събитие обаче може да се разглежда и като демонстрация на умора от войната, пише Роджър Бойс, колумнистът на британския вестник Times.

Този петък съюзниците на Путин ще се съберат на Червения площад, предпазливо поглеждайки към небето - в очакване на украински дрон, който може да пробие системата за противовъздушна отбрана на Москва. След три години война руската армия е безкръвна, а парадът се превръща не толкова в празник, колкото в знак на "силата на Кремъл“.

Значението на събитието не се крие в парада, а в намека за опасност. Един от гостите, Николас Мадуро, вече е имал опит с атака с дрон през 2018 г. Междувременно анализатори ще оценят модернизацията на Т-72, ​​"Искандеров-М“ и мобилните междуконтинентални ракети – ядрена Русия ще демонстрира готовността си за война с НАТО.

Анализаторът на Times предупреждава:

"Русия може да е уморена от войната, но остава готова за война.“

Глобални промени

Въпреки очакванията за евентуална промяна в позицията на Вашингтон по отношение на Украйна, американската администрация укрепва отбраната си, подготвяйки се за конфликт с Китай. Това подкопава амбициите на Путин като съюзник на Си Дзинпин, въпреки че китайската почетна гвардия в Москва е показателна за продължаваща военна координация.

Европа, от своя страна, мобилизира ресурси: след нахлуването в Украйна, военните разходи на Германия се увеличиха с почти 30%, като дори надминаха тези на Великобритания. Това е резултатът, обещан от канцлера Шолц, а неговият наследник Фридрих Мерц вече е започнал нова надпревара във въоръжаването:

"Маслиненият цвят се превърна в новото зелено“, отбелязва немски инвеститор, пожелал анонимност.

Редица европейските лидери виждат в това не само икономическа възможност, но и стратегическа необходимост. Неназован френски служител заявява:

"Не можем да позволим на други играчи да решават проблемите на нашата защита от разстояние.“

Индустрия и стратегия- напредва ли Западът във въоръжаването си?

Компании като Rheinmetall увеличават производството на боеприпаси в опит да се отърват от зависимостта на Китай от веригите за доставки. НАТО се готви за срещата на върха, където членовете ще оценят: превъоръжава ли се Европа достатъчно бързо, за да може самостоятелно да се устои евентуална атака от страна на Русия?

Стратегията на Тръмп е коренно различна от тази на Рейгън. САЩ не са готови за пълноценна военна икономика: докато Украйна консумира до 15 000 снаряда на ден, производството на САЩ осигурява само 40 000 на месец.

"Би ли било изгодно за Съединените щати да се разширят до пълноценна военна икономика? Вероятно не“, пише наблюдателят.

По-реалистична цел е да се отслаби съюзът на Русия с Китай. В случай на капитулация на Украйна, Москва би могла да се дистанцира от Пекин.

Парадът в Москва е едновременно демонстрация на мускули, целяща разсейване. Реална заплаха за САЩ може да дойде от морето, по-специално от Китай, чиято корабостроителна индустрия е 200 пъти по-голяма от американската.

Но най-лошото е неконтролираното разширяване на конфликтните зони: от Израел до Иран, от Индия до Пакистан. Историята на 20-ти век предупреждава, че превъоръжаването може да не е спасение, а предвестник на катастрофа.

Парадът в Москва на 9 май

Кремъл обяви, че парада на Путин в Москва ще посетят представители на 29 държави. По-специално, там ще присъстват представители на Китай, Египет, Казахстан, Азербайджан, Беларус и други страни.

Прави впечатление, че Путин едностранно обяви тридневно примирие от 00:00 часа на 8 май до 00:00 часа на 11 май. Украйна обаче не се съгласи с това предложение.

Според WP на 9 май Силите за отбрана на Украйна могат да атакуват руски региони, но не и самата Москва. Отбелязва се, че шансовете за успех на военна операция срещу Москва няма да са високи, като се има предвид, че Русия използва средства за ПВО, за да защити столицата си.